Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 182 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 182 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 182 Cevabı

Eleştirel Okuma

1. Okuduğunuz roman 1931 yılında yayımlanmıştır. Romanda anlatılan olaylar hangi kültürel çatışmalar etrafında gelişmektedir? Tartışınız.

Cevap: Fatih-Harbiye” romanında Neriman’ın geleneksel yaşam tarzı ile modern yaşam tarzı arasında bocalaması çevresinde gelişenler olay örgüsünü oluşturur. Neriman’ın Şinasi ile arasının günden güne bozulması, Macit ile karşılaşması Macit’in onu baloya davet etmesi hep bu çatışmanın etrafında birleşen olay parçalarıdır.

2. Peyami Safa ile ilgili bir araştırma yapınız. Okuduğunuz roman ile Peyami Safa’nın siyasal ve kültürel dünya görüşü arasında bir ilişki var mıdır? Aşağıdaki parçadan da yararla­narak açıklayınız.

Cevap: Kesinlikle vardır. Çünkü yazar Doğu medeniyeti gelenek ve göreneklerinin bizlere ait olan medeniyet olduğunu savunmakta Batıya özenmenin yanlış bir tutum olduğunu düşünmektedir. Bundan dolayı böyle bir roman yazmıştır.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 182 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir