Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 21 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Metni Anlama ve Çözümleme

  1. Aşağıda “Dil ve Kültür” adlı metinden alınan cümleler verilmiştir. Bu cümlelerde geçen altı çizili kelime ve kelime gruplarının anlamlarını cümlenin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlüğe başvurarak kontrol ediniz.

Cevap

a) “Zamanla onların bir şeye tekabül ettiğini öğrenir.” Karşılık

b) “Halk günlük hayatında kelimeleri menşelerine göre ayırmaz.” köken

c) “Dil ile tarih ve kültür arasındaki münasebeti bilen bir kimse, dili tek başına almaz.” ilişki

ç) “Filolog sadece dilci değil, geniş kültürlü, kafası dil gibi hayatın bütün imkânlarına açık bir insan olmalıdır.” Dil bilimci

  1. Okuduğunuz metnin konusu nedir? Bu konu hangi kavramlar çevresinde işlenmiştir?

Cevap: Dil ve kültürdür. Türk edebiyatının en önemli profesörlerinden ve de araştırmacılarından biri olan Mehmet Kaplan’ın Dil üzerinde kültüre olan etkileri üzerine yazmış olduğu önemli bir yazıdır.

  1. Okuduğunuz metnin ana düşüncesi nedir? Bu ana düşünce, metinde hangi yardımcı düşüncelerle desteklenmiştir?

Cevap: Dilin kültürü direk olarak etkilemesi, değiştirmesi, geliştirmesidir. Dil sayesinde kültür taşınır gelecek nesillere, bugünümüzü ve yarınımızı şekillendirir.

  1. Metinde geçen “Her millet, dilini ve kültürünü yüzyıllar boyunca yoğurur. Bu esnada o, akan bir nehir gibi, içinden geçtiği her topraktan bazı unsurları alır.” cümlesini günlük hayattan örneklerle açıklayınız.

Cevap: Günümüzde her kültürün hem bir başka bir kültürden etkilendiğini hem de başka kültürleri etkilediğini görürüz. Bu bakımdan kültürler arası etkileşimler geçmişten daha fazla buğu görülmektedir. Mesela yurt dışında göreceğimiz birçok yenilik ya da başka kültürlere ait izler bulabileceğimizi söyleyebiliriz.

  1. Okuduğunuz metne göre dil ile kültür arasında nasıl bir ilişki vardır? Metinden örnek­lerle açıklayınız.

Cevap: Dil kültür sayesinde gelişir, değişir ve de kültür sayesinde dilden dile ya da yazı yoluyla geleceğe taşınır.

  1. Aşağıda verilen bilgilerden hareketle, kültürün oluşumu ve taşınmasında dilin, dilin gelişim ve değişiminde kültürün etkisini tartışınız.

Cevap: İnsanların duygu ve düşüncelerini bildirmek üzere sözcüklerle veya gereçlerle yaptıkları anlaşmalar olan dil hem bireylerin kendi aralarında hem de başka ulusların kültürlerin başka uluslar ya da kültürlerle etkileşim halinde olmalarını sağlar. Bu bakımdan diline sahip çıkan ilini geliştiren toplumlar daha güçlü olabilmektedirler.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 21 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir