Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 29 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 29 Cevabı

4. Yukarıda verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki cümlelerin hangi kavramlar (ağız, şive, lehçe, ağız, jargon) çerçevesinde değerlendirilebileceğini belirleyiniz. Sizce bu söyleyiş ve yazılış farklılıklarının sebepleri neler olabilir? Açıklayınız.

a) Yeni iliniz mübarek olsun (Yeni yılınız kutlu olsun.)

CevapBir dilin yakın zamanda ayrılan koluna şive denir. Bu cümlede Türkçe’nin bir şivesinin özelliği görülür. Bazı kelimeler hala anlaşılabilmektedir.

b) Sene sul yaçepe salamlatap (Yeni yılınız kutlu olsun.)

CevapBir dilin eski zamanlarda ayrılan kollarına lehçe denir. Bu cümledeki bir çok kelimeyi bugün anlayamıyorsak bunun sebebi lehçe olmasıdır.

c) Arkideşim vere konuşup duru (Arkadaşım sürekli konuşuyor.), ç) Ben bu eski telefonu elli liraya okuturum.

CevapBir dilin farklı coğrafi bölgelere göre kelimelerin yöresel ağızlarla söylenmesine ağız denir. Bu cümlede de bütün kelimeleri anlarız ancak sadece farklı ağızda söylendikleri için bize ilginç gelebilir.

ç) Gözlükçü, diğer meslektaşına “Bu gözlük camını biraz kırpmak lazım.” dedi.

Türklerin Kullandığı Alfabeler Türkçe, tarihî gelişimi içinde pek çok farklı alfabeyle ya­zılmış ve okunmuştur. Bu alfabeler sırasıyla şunlardır: Göktürk, Uygur, Arap ve Latin al­fabesi. Bunların yanı sıra Orta Asya’daki bazı Türk devlet ve toplulukları Kiril alfabesi­ni kullanmaktadır.

5. Yukarıdaki bilgilerden hareketle Türklerin hangi nedenlerle farklı alfabeler kullanmış olabileceklerini tartışınız.

CevapToplumlar yaşadıkları coğrafyaya ya da yaşadıkları yerlerin farklı siyasi ve sosyal olaylarından ötürü kültürel olarak büyük değişiklikler içine girebilmektedirler. Bu değişikliklerden biri de dil alanında görülür. Bazen kendi ticaretleri gereği yeni bir alfabe geliştirirken bazen de din değişikliğinden dolayı örneğin İslamiyet yeni bir alfabe kullanma yoluna giderler.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 29 Cevabı

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close