Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 291 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 293 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 292 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 292 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 292 Cevabı

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz e-postanın konusunu açıklayınız.

  • Cevap: Bu bir bilgilendirme mailidir. Bu posta bir lisenin her sene gerçekleştirmiş olduğu geleneksel öğrenci mezun buluşma gününün bir davetiyesi konumundadır. Bu bakımdan amaç karşıdakini bilgilendirmektir.

2. Okuduğunuz e-postayı, Reşat Nuri’nin eşi Hadiye Hanım’a yazdığı mektupla karşılaştırı­nız. İki metnin dil ve anlatım farklılıklarını açıklayınız.

  • Cevap: Mektup eşe yazıldığı için daha samimi yalın içten ve de senli benli bir tarzda yazılmıştır. Oysa bu postada görüleceği üzere bu resmi bir davet olduğundan daha resmi bir dil kullanılmıştır. Böylece daha düz ve sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu söyleyebiliriz.

3. Okuduğunuz e-postanın hitap cümlesini ve selamlama kısmını Cahit Sıtkı’nın mektubu ile karşılaştınız. Farklılığın neden kaynaklandığını açıklayınız.

  • Cevap: Mektup eşe yazıldığı için hitap cümlesi samimi yalın içten ve de senli benli bir tarzda yazılmıştır. Oysa bu postada görüleceği üzere bu resmi bir davet olduğundan buradaki hitap cümlesi hem unvan içermekte hem de daha resmi bir dil kullanılmıştır. Böylece daha düz ve sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu söyleyebiliriz.

4. Okuduğunuz e-postanın dil bilgisi özelliklerinin, anlamın oluşumuna katkısını değerlen­diriniz.

  • Cevap: Buradaki amaç bilgi vermek ve davet olmak olduğu için daha resmi ifadeler ve anlatım yolu seçilmiştir. Bu da dilden hemen fark edilmektedir.

Eleştirel Okuma

1. Okuduğunuz e-postada bir mezunlar günü kutlaması duyurusu yapılmaktadır. Siz arka­daşlarınızla düzenleyeceğiniz bir etkinliği nasıl duyurursunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: Ben de benzer bir yolu denerdim. Günümüzde en hızlı iletişim araçlarından biri sosyal medyadır. Bu da daha az masraf ve daha hızlı iletişim demektir. Bundan dolayı da ben de benzer bir yöntemle davetiyeleri net üzerinden mail yoluyla yollardım.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 292 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir