Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 33 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 34 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Aşağıda aynı kavramları ele alan ikişer parça verilmiştir. Bunların içeriği ile anlatımların­daki farklılıkları açıklayınız. (Sayfa 34)

Cevap: Sıradaki metinler dilin şiirsel işleviyle okurda duygusal bazı hisleri ayaklandırmak için kullanılmıştır. Oysa ikinci kısımda yer alan metinler okura sadece bilgi vermek için göndergesel anlam kullanılarak oluşturulmuş kelimelerdir.

Aşağıda verilen fotoğrafı önce bilimsel bir dille tasvir ediniz. Daha sonra fotoğrafın sizde uyandırdığı duyguları anlatınız. Her iki anlatımda kullandığınız yöntemleri açıklayınız. (Sayfa 34)

I. ANLATIM ŞEKLİ

Cevap: Doğa bahar ayları geldiği vakit yeniden canlanır. Doğa özellikle güneş ışınları sayesinde yeniden yeşillenerek eski ölgün görüntüsünden sıyrılarak yeniden sanki doğmuş gibi olur. Böylece de doğanın yenileştiğini görürüz.

II. ANLATIM ŞEKLİ

Cevap: Doğa yeniden tazelenir tıpkı insanlar gibi. Nasıl ki insanlar her geçen gün belli dönemlerde kendilerini tazelerlerse doğa da yeşillenir gökyüzüyle el ele yeniden kurarlar güzellikleri. Böylece yaşam daha da bir anlam kazanır hale gelir.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 34 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir