? 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 37 Cevabı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 37 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 37 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ederek karşılarına yazınız. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:

billur: duru ve temiz kesme cam.

yazınsal: yazın değeri taşıyan, yazına değgin, yazınla ilgili.

ozan: halk şairi.

Yaşantı:yaşanılanlardan, görülenlerden, duyulanlardan sonra kişide kalan ve kişiliği zenginleştiren, bir anlamı olan bütün şeyler.

2. Okuduğunuz metnin konusu nedir? Aşağıda verilen boşluğa yazınız.

Cevap: Metinlerin yazılış amaçlarına göre farklı amaçlar için yazılmış oldukları gerçeğini okura hatırlatmak için yazılmıştır bu metin.

3. Metne göre bilimsel metinler ile sanat metinleri arasında ne gibi farklılıklar vardır? Maddeler hâlinde yazınız.

Cevap: Bilimsel metinler okura bilgi vermek için dilin göndergesel anlamı kullanılarak yazılan metinlerdir. Aynı zamanda her okuyan aynı şekilde yorumlar. Oysa sanat metinleri dilin şiirsel işlevi kullanılarak yazılan okurda estetik duygu oluşturmak için oluşturulmuş ve her okuyana her okunmasına göre farklı anlamlar yüklenilebilen metinlerdir.

4. Aşağıda bilim ve sanatın özellikleri verilmiştir. Bu özelliklerden hareketle bilim ile sanatı amaç ve yöntem bakımından karşılaştırınız.

Cevap: Bilimde amaç okura bilgi vermektir. Bunu da açıklayıcı anlatım yoluyla okura verir. Oysa sanatsal amaçlarda amaç okurda estetik zevk uyandırmaktır. Bunun için de hem dilin şiirsel işlevinden hem de sanatlardan benzetmelerden öyküleyici anlatım biçimlerinden yararlanılır.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 37 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir