Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 85 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Aşağıda, okuduğunuz metinden alınan cümleler verilmiştir. Bu cümlelerde geçen altı çizili kelime ve kelime gruplarının anlamlarını cümlenin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

a) “Tekrar aynaya geldi, yüzünü tetkik etti.” Tetkik etme: inceleme

b) “Tutarından yüzde on iki iskonto yaparız.” İskonto: indirim

c) “Düşünüyor, fakat hâdiselere kendini öyle kaptırmış ki…” hadise: olay

ç) “Arkadaşının bu muazzam ‘Otomobil Acentası’ na sahip oluşundaki keramete, te­sadüf deyip geçmişti.”                Muazzam: inanılmaz            keramet: sihir

2. Aşağıda verilen boşlukları, hikâyedeki olayların gerçekleşme sırasına göre doldurarak metnin olay örgüsünü belirleyiniz. Olay örgüsünü oluşturan olayların niçin bu şekilde sı­ralandığını tartışınız.

a) Adamın kitaplarını satmaya karar vermesi

b) Kitaplarını toplaması

c) Kitapları satmak için arkadaşına gitmesi

ç) Orada okul arkadaşı doktoru görmesi

d) Gururuna yediremeyerek kitaplarını satmaktan vazgeçmesi

e) Akşam evde elleri başında kitap balyasının altında kala kalması

3. Aşağıda verilen bölümden hareketle okuduğunuz hikâyedeki anlatıcı ile bakış açısını be­lirleyiniz. Seçilen anlatıcı ve bakış açısı anlatımı nasıl etkilemiştir? Tartışınız.

“Kitaplarını bir arkadaşına satacaktı. Bu arkadaşla, aynı okulun, aynı sınıfın aynı sırasın­da, senelerce arkadaşlık etmişti. Şansa filan inanmadığı için, arkadaşının bu muazzam ‘Oto­mobil Acentası’na sahip oluşundaki keramete, tesadüf deyip geçmişti. Lâkin, ne olursa ol­sun, bu arkadaş ötekilerden çoğu gibi çıkmamıştı. Bu belki ona para yardımı da yapabilirdi. Fakat beriki, böyle şeyi kabul etmezdi ki… Onun için, ‘Kitaplarını getir.. Hepsinin bedelini hesaplayalım, tutarından yüzde on iki iskonto yaparız…’ demişti ki, bu suretle arkadaşının izzeti nefsini okşamıştı.”

Cevap: İlahi bakış açısı vardır. Anlatıcı  psikolojik çözümlemeler yapabilmekte ve de karakterlerle ilgili her türlü bilgiye sahip konumdadır.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 85 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir