Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 87 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Eleştirel Okuma

1. Okuduğunuz hikâyedeki olaylar ile kendi hayatınız ve çevrenizdeki olayları benzerlik ve­ya farklılıklar açısından karşılaştınız.

Cevap: Çevremde buna benzer olaylar içinde kalmış insanların varlığını biliyorum. Mesela bizim bir komşumuz vardı. Süleyman Ramiz amca çok zor durumda kaldığı için elindeki klasik otomobilini yıllardır artık arkadaşı gibi olan arabasını arkadaşına satmak zorunda kalmıştı. Hem de çok düşük fiyatına bu da ona çok koymuştu.

2. Okuduğunuz hikâye 1948 yılında yazılmıştır. Sizce bu tarihteki olaylar ile hikâyede kur­maca olarak verilen olayların bir ilişkisi var mıdır? Araştırınız.

Cevap: Kesinlikle ilişki vardır. O dönemler yani II. Dünya Savaşı yılları zorluk yoksulluk ve de her şeyin çok güç elde edilebildiği yıllardır. Bundan dolayı da adamın zor durumda kalması bu zor durumda elinde ne var ne yoksa ailesinin geçimi için elinden çıkarması çok normaldir.

3. Sabahattin Ali’nin “Ses” adlı hikâyesini okuyunuz. Bu hikâye ile okuduğunuz hikâyeyi içerik ve anlatım yönünden karşılaştırınız.

Cevap: Ses hikayesini okumak için tıklayınız

4. Metnin kurmaca dünyası ile eserde anlatılan dönemin gerçekliği arasındaki ilişkiyi karşı­laştırınız.

Cevap: Metin zor olan II. Dünya Savaşı Yılları’nın biraz da ironik  bir şekilde yazıya geçirilmiş halidir. Yani kısaca metin gerçek dünyadan hareket ederek gerçeği yeniden yorumlayarak yeniden üretmiştir. Kurmaca olması bu yönüyledir.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 87 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir