Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Prof. Dr. Recai DOĞAN tarafından 152 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erişcan TÜRK tarafından yapılmış.

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. İslam, inanç, vahiy ve akide kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden öğreniniz.

 • Cevap:
  Vahiy, işaret etmek, yazı yazmak, yazılmış nâme ve kitâbe, elçi göndermek, ilham etmek ve gizlice söz söylemek manalarına gelir.
  Akâid: Akîdeler, kâideler, İslâm’ın inanç ve îman esasları anlamına gelir. Akîde: İtikad, îman, dînî inanış.
  Hazret-i Âdem’den âhirzaman nebîsine kadar ilâhî teblîğ mahsûlü olan ve adına “dîn” denilen müessesede muhtevâ hep aynıdır ve o muhtevânın adı “İslâm”dır.
  İnanç, bir düşünceye çok sağlam bir biçimde, içten, gönülden bağlı bulunma, güvenle doğru sayma, inanma

2. İnsanın bilgi edinme yolları hakkında araştırma yapınız.

 • Cevap:  Yüce Allah her insana akıl vermiştir. Düşünmesini, Kuran’ı okuyarak, bilerek, aklını kullanarak yaşamasını ister.- Kişi aklını kullanarak doğru bilgiye ulaşabilir. Kuran’ı Kerim tüm doğru bilgilerin sahibidir.
  – Kuran okuyarak kişi doğruları öğrenir, aklı ile düşünür ve dersler çıkarır.
  – Kuran ile Rabbini öğrenir, fikirler üretir, araştırır ve doğru bilgilere ulaşır.
  – Aklı yaratan da Kuran’ı bizlere gönderen de Allah’tır. Kuran akıl ile desteklenir. Kuran’ın anlattıkları akla tamamen uygundur.
  – Allah bizlere duyular ve akıl vermiştir, bunları kullanarak Kuran’ı daha iyi anlar ve öğreniriz.
  – En doğru bilgi kaynağı Kuran’dır. Kişi kimseye uymadan kendi kendine bilgiye ulaşabilir.
  – Bizlerin merak ettiği, melekler, peygamberler, cennet, cehennem, din kuralları, iyilik , kötülük, kaza ve kader, dünya ve ahiret, Allah, alemler, hakkında Kuran bizlere ışık tutar ve doğru bilgileri bu şekilde öğreniriz.

3. İmanın oluşumunda bilginin önemi hakkında araştırma yapınız.

 • Cevap: İmanlı olmak için neyin ne olduğunu bilmek gereklidir. Bunun içinde çok okumalı araştırmalı bilgi sahibi olmalıyız. Bu bilgi ve ilimle bizler daha güçlü delillerle iman etme şansına sahip oluruz.

4. İsrâ suresi 36 ve Mülk suresi 23. ayetlerinin anlamlarını Kur’an-ı Kerim mealinden okuyunuz. Ayetlerde verilen mesajların neler olabileceği konusunda araştırma yapınız.

 • Cevapİsra 36 ayet meali; Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.Mülk 23. sure meali; De ki: “O, sizi yaratan ve size kulaklar, gözler ve kalpler verendir. Ne kadar da az şükrediyorsunuz!”
2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir