Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

“9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Sizce “iman etmek”, “imanı bütün olmak” ifadeleri ne anlama gelmektedir? Günlük konuşmalarda nasıl kullanılmaktadır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevapİman sözlükte, “bir kişiyi söylediği sözde tasdik etmek, doğrulamak, söylediğini kabullenmek, gönül huzuru ile benimsemek, karşısındakine güven vermek, güvenlikte olmak, şüpheye yer vermeyecek biçimde içten ve yürekten inanmak” anlamlarına gelir. Terim olarak ise, Hz. Peygamber’i, Allah Teâlâ’dan getirdiği kesin olarak bilinen hükümlerde (zarûrât-ı dîniyye) tasdik etmek, onun haber verdiği şeyleri tereddütsüz kabul edip bunların gerçek ve doğru olduğuna gönülden inanmak demektir.

➜ İman, hayattın kuvvetidir.
➜ Allah imansız işi ve işsiz imanı kabul etmez.
➜ Temizlik imandandır.

“Kalpten inanmak”, “kalbi mutmain olmak” gibi günlük dilde kullanılan ifadelerle kastedilen nedir? Sizce imanla ilgili şeyleri kalbin onaylaması niçin önemlidir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Resulullah sallallâhü aleyhi ve sellem Efendimiz’e bazı araplar gelerek iman ettiklerini beyan etmeleri üzerine Aziz Allah dedi: “Siz iman ettik demeyin Müslüman olduk deyin.” Sizin kalplerinize henüz iman girmedi. Eğer Allah’a ve Rasulüne iman ve itaat ederseniz amellerinizden bir şey noksan olmaz. Bir şey kaybetmezsiniz. Bu ayet iman ile İslâm’ı anlatmaktadır. Kelime-i şahadet getirmekle kul İslâm’a dahil olur, Müslüman olur. İman ehli olabilmesi için açıkça beyan ediliyor ki “iman kalbe girecektir.” Kur’an’ın bu ayetle, bu beyanla şeksiz şüphesiz olarak anlatılmaktadır ki “iman etmiş olabilmek için mutlak surette imanın kalbe girmiş olması lazımdır.”

9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Nev Yayınları Sayfa 21 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!