Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Prof. Dr. Recai DOĞAN tarafından 152 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erişcan TÜRK tarafından yapılmış.

9. Sınıf Nev Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Sahabeden Ammar b. Yasir (r.a.), Mekke döneminde Kureyşli müşriklerin ağır baskılarına, eziyetlerine, ölüm tehditlerine dayanamayarak kalben inandığı hâlde diliyle Müslüman olmadığını ve İslam’dan çıktığını söylemiştir. Bu olay üzerine Nahl suresinin 106. ayeti inmiştir: “Kim iman ettikten sonra Allah’ı inkâr ederse -kalbi iman ile dolu olduğu hâlde (inkâra) zorlanan başka- ve kim kalbini kâfirliğe açarsa işte Allah’ın gazabı bunlaradır. Onlar için büyük bir azap vardır.”
Yukarıdaki olayı iman ve inkâr kavramları açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Müslüman doğan bir ruha iman vermeyip Allah’tan başka buyuk yoktur kudret sahibi ondandır tek ilahtır demez ve inanmazsa, zulme karsı boyun eğer de zalime kulluk yaparsa dinden çıkmış bulunur ve zalimlerinde zalimi olur bu sebepten Allah ona bedelini çok ağır verir asla da kurtulamaz lanetli olur.

İman-tasdik ve iman-ikrar arasındaki ilişkiyi nasıl açıklarsınız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: İçindeki imanı ilk kalp ile tasdik yani inanmak sonra dil ile ikrar yani söylemektir . Hiçbir insan imana sahip olmadan yeryüzünde yaşamadı. Hepimiz imanın öğretmenlere, arkadaşlara, köşe yazarlarına, politikacılara güvenme olduğunu biliyoruz. Bunlar tasdik edince biz de kabul ediyoruz. Ama önemli olan kalpten iman edip içten tasdik etmektir.
2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir