Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı

9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 80 Cevabı

9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 80 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 80 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Başak Aytül AVCI tarafından 223 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Cem ÜLKÜMEN tarafından yapılmış.

9. Sınıf Sonuç Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 80 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları, kutularda verilen kelime ya da kelime gruplarından uygun olanla tamamlayınız.

Maddenin yapısı hakkındaki ilk görüşler MÖ 5. yüzyıla kadar gitmektedir. Bu yüzyılda Yunanlı Filozof ……………………..(1), bütün maddelerin çok küçük, bölünemeyen parçalardan oluştuğuna inanıyor, bir maddenin sonsuz küçük parçacıklara bölündüğünde, adına……………………..(2) denilen ve bölünemeyen bir parçaya ulaşılacağı fikrini ileri sürüyordu. 17. yüzyılda……………………..(3) ve 18. yüzyılda Joseph Proust’un yaptığı çalışmaları dikkate alarak deneysel ölçümler ve gözlemler yapan……………………..(4), kendi adıyla anılan atom hakkındaki ilk modern görüşleri açıkladı. 18. yüzyılın sonlarında J. J. Thomson, pozitif yüklü küre içinde……………………..(5) dağıldığını ve bu yüklerin atomda eşit sayıda olduğunu ifade eden bir atom modeli önerdi. Thomson, önerdiği atom modelini……………………..(6) benzetti. 19. yüzyılın başlarında Ernest Rutherford………………………..(7) deneyinde, atomda………………………(8) olarak adlandırılan ve pozitif yükün tamamının yoğunlaştığı çok küçük bir merkez olduğunu, bu merkezin etrafının negatif yüklerin bulunduğu büyük hacimli bir boşlukla çevrili olduğunu belirtti. 20. yüzyılın başlarında ise Niels Bohr, hidrojen atomunun yayılma spektrumuna dayanarak elektronun, çekirdek çevresinde adına enerji düzeyleri ya da……………………..(9) dediği belirli dairesel yörüngelerde hareket ettiğini ve her enerji düzeyinin belirli bir enerji değerine karşılık geldiğini belirtti. Tüm bu bilimsel süreçler, atomun yapısının üç temel tanecikten; elektron………………………..(10) ve nötrondan oluştuğunu ortaya koydu.

Aşağıda verilen ifadeleri okuyunuz. İfade doğru ise “D”, yanlış ise “Y” harfini işaretleyiniz.

Cevap:

  • Temel hâl, bir elektronun bulunabileceği en düşük enerji düzeyindeki kararlı hâlidir.  (D)
  • Hidrojen, döteryum ve trityum aynı elementin izotoplarıdır. (D)
  • Atom çekirdeğinde bulunan proton ve nötron sayılarının toplamı atom numarasını verir.  (Y)
  • Modern periyodik tablo, elementlerin artan atom numaralarına göre düzenlenmiştir.  (D)
  • Elementler; metaller, ametaller, yarı metaller ve asal gazlar olmak üzere dört sınıfta toplanır.  (D)
  • Bir periyotta soldan sağa doğru gidildikçe genellikle atom yarıçapı artar. (Y)
  • Ametaller, genellikle periyodik tablonun sol tarafında yer alır.  (Y)
  • Bir grupta, yukarıdan aşağıya doğru inildikçe iyonlaşma enerjisi azalır.  (D)
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
17
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir