Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Yazılı Soruları

9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları

Yazılı sınavlar başladı. Bu yazımızda 9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları 2018-2019‘a sizler için hazırladık.

9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları

1) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

A-Farz kavramını tanımlayınız. (5 puan)

 • Cevap:

B- Farz kaça ayrılır? Her birini en az iki örnek vererek açıklayınız. (10 puan)

 • Cevap:

C-Farzı özürsüz yere terk etmenin hükmü nedir? (3 puan)

 • Cevap:

D- Farzı inkar etmenin hükmü nedir? (2 puan)

 • Cevap:

2) ‘‘Kitabın indirilişi, azîz ve hakîm olan Allah’ın katındandır. Biz bu kitabı sana gerçeğin bilgisi olarak indirdik; öyleyse ihlasla sadece Allah’a ibadet et.’’ Zümer Suresi 1-2.Ayet
Yukarıdaki ayette altı çizili kelime ile ne kastedilmiştir? Yazınız. (5 puan)

 • Cevap:

3) “Ey inanıp güvenenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında alışverişi bırakın; Allah’ın zikrine koşun. Bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır. Namazı bitirdiğinizde yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfunu arayın. Allah’ı hiç hatırdan çıkarmayın ki umduğunuza kavuşasınız.” (Cuma Suresi 9-10.Ayetler).
Yukarıdaki ayette haram olan davranış nedir? Ve bu davranış hangi haram türüne örnektir? Açıklayınız. (10 puan)

 • Cevap:

4) ‘‘…Bir topluma karşı duyduğunuz kin, sakın aşırı gitmenize sebep olmasın. Birr ve takvâ hususunda yardımlaşın, kötülük ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın cezası çetindir.’’ Maide Suresi 2.Ayet
Yukarıdaki ayette altı çizili kelimeleri ne demektir? Yazınız. (6 puan)

 • Cevap:

5) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

A-Haram kavramını tanımlayınız. (5 puan)

 • Cevap:

B- Haram kaça ayrılır? Her birini en az iki örnek vererek açıklayınız. (10 puan)

 • Cevap:

C- Haramı özürsüz yere yapmanın hükmü nedir? (2 puan)
‘‘Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Asıl iyilik, kişinin yaptığıdır ki Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eder; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcar; namazı kılar zekâtı verir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte muttakiler bunlardır.’’ Bakara Suresi 177.Ayet

 • Cevap:

6) Muttaki ne demektir ve ayette altı çizili cümleyle kastedilen nedir? (5 puan)

 • Cevap:

7) İslam’da imanın geçerli olabilmesi ve kişiyi ahrette ebedi kurtuluşa götürebilmesi için taşıması gereken şartlar nelerdir? Maddeleyiniz. (6 puan)

 • Cevap:

1-
2-
3-
4-
5-
6-

* ‘‘Size bir selâm verildiğinde ya daha güzeli ile veya dengi ile cevap verin…’’ Nisa Suresi 86.Ayet
*‘‘… Evlere girdiğiniz vakit Allah’tan ömür ve güzel bir bereket dileği ile bir birinize selam verin…’’ Nur Suresi 61.Ayet
*“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât(rahmet ve övgü) ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât(dua) edin, selâm edin.” (Ahzâb Sûresi 56)
*“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, Kendinizi tanıtıp izin almadan ve içinde oturanlara ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” (Nur Sûresi 27)
*Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız. ” (Müslim, Îmân 93)
*“Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.” (Furkan Sûresi 63)
*Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “İnsanların Allah katında en makbul olanları, selâma ilk başlayanlardır. ” Ebû Dâvûd, Edeb 133
8) Yukarıdaki ayet ve hadislerde verilmek istenen mesajları maddeleyiniz. (7*2=14 PUAN)

9) Aşağıda tanımları verilen kavramları boşluklara yazınız. (10 puan)

 • Cevap:

*Bir kimsenin, kendisinin muhtaç olduğu birşeyi başka bir muhtaca vermesi, onu kendine tercih etmesi, başkasını kendinden daha çok düşünmesine ………………………………denir.
*İslâmî emir ve yasakların muhatabı olan ve bunlara uymakla yükümlü bulunan kimseye…………..
*Allah’ı zâtında, sıfatlarında, isimlerinde ve fiillerinde tek kabul etmek; eşi, benzeri, yardımcısı, ortağı, babası, oğlu olmadığına iman edip ibâdet ile de O’nu birlemektir. Yani ibâdeti O’ndan başkasına yapmamaya ve yalnız O’na tahsis etmeye………………………….denir.
*Hz. Peygamber’in sünnetinde bulunmayan herhangi bir davranışın ibadet olarak uygulanması veya mevcut ibadet şekillerinde artma yada eksiltme yapılmasına……………………..denir.
*insanın kulluk vazifesi içinde Yüce Allah’a sevgi, saygı, itaat ve teşekkürü göstermek ve hoşnutluğunu kazanmak amacıyla onun emirlerine uyup yasaklarından kaçınmak için yaptığı davranışlara……………
* Hz. Peygamber (asm)’in risâlet döneminde vuku bulan ve Kur’an’ın bir veya birkaç âyetinin yahut bir sûresinin inmesine yol açan olayı, durumu ya da soruyu ifade eden kavrama……………………….denir.
* İslam dininde yapılması istenen davranışlar hangi kavramlarla ifade edilir ……………., ………….., ………………., ………………

Hazırlamış olduğumuz “9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları 2018-2019“a emojilerle tepki vermeye ne dersiniz :)

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
4
angry
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!