Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları” önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 

İslamiyet din ve inanç özgürlüğüne çok önem vermiş, bu konularda insanlara baskı yapmayı, zorlamada bulunmayı yasaklamıştır. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: İnsanlara bir şeyi zorla kabul ettirmeye çalışıldığı zaman insanlar o şeyden soğurlar bu nedenle insanlara bir şeyi sevdirerek veya karşılaştırma yaparak kabul ettirmeye çalışırsak hem o şeye inancı artar. hemde kabul edilen şeye gerçek anlamda inanılır..

“İşte bu yüzdendir ki İsrailoğulları’na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler.”
(Mâide suresi, 32. ayet.)
“Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hâli müstesna, mallarınızı batıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda (alıp vererek) yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah, sizi esirgeyecektir.”
(Nisâ suresi, 29. ayet.)
Yukarıdaki ayetleri İslam’da insan haklarına verilen önem açısından yorumlayınız.

  • Cevap: İnsan haklarından birisi de yaşam hakkıdır. İslamiyet insan hayatına çok değer veren bir dindir. Yaşam hakkına saygı duymuştur ve öldürmeyi kesinlikle onaylamaz.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir