Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatma Dilek HEPDOĞRU tarafından 315 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY TÜRKEÇ tarafından yapılmış.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruA. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1) Bir otomobilde şoförle birlikte üç kişi yolculuk yaparken karşıdan gelen bir araçla çarpışıyorlar. Öndekilerin emniyet kemerleri bağlı ancak sadece şoförün hava yastığı bulunmaktadır. Arkada oturan yolcunun emniyet kemeri bağlı değildir ve hava yastığı bulunmaktadır. Buna göre araçtakiler kazadan nasıl etkilenirler? Bu olayda etkin olan hareket yasaları nelerdir?

  • Cevap: Otomobildeki üç kişi şu şekilde etkilenir.

Öndekilerden yani şoför: Kemeri bağlı ve hava yastığı olduğu için bu çarpışmadan en az etkilenir.

Önde oturan diğer kişi: Emniyet kemeri olduğu fakat hava yastığı olmadığı için şoförden daha fazla etkilenir.

Arkada oturan kişi: Emniyet kemerini takmadığı için (her ne kadar da hava yastığı olsa da) kazadan en çok etkilenecek kişidir.

2) Bir paraşütçü yerden belirli bir yükseklikte olan uçaktan atlamaktadır. Paraşütle atlayan kişi yere doğru inerken hızı artmakta, belirli bir noktadan sonra ise hız artışı durmakta ve sabit hızla hareket etmektedir. Bu olayın nedenini nasıl açıklarsınız?

  • Cevap:

Paraşüt, bir kimsenin açık hava bulunan bir ortamda havanın kaldırma kuvveti sayesinde yavaşça yeryüzüne inmesini sağlayan araca verilen isimdir. Paraşüt üzerinde ana görevi gören bölüm paraşüt şemsiyesidir. Ipek, naylon veya dayanıklı fakat hafif kumaşlar tercih edilmektedir. Paraşütlerde küçük bir delik bulunmalıdır ki bu delik havanın akışını sağlar. Paraşütün yönlendirilmesi adına pilotun elinde bulunan belirli ipler bulunmaktadır. Paraşüt bu sayede istenilen yöne yönlendirilir.

Uçaktan paraşüt ile atlayan biri, paraşütünü açtığı anda paraşüt şemsiyesi havanın direncine karşı koymaya çalışır ve bu doğrultuda paraşüt bir tepkiye maruz kalır. Bu tepki paraşütün ve altındaki kimsenin yeryüzüne inişini yavaşlatmaktadır. Bu doğrultuda paraşüt ile atlayan kimse yavaşça süzülerek yeryüzüne inecektir.

3) Bir otomobil t = 0 anında x= 0 konumundan geçerek önce 80 m batıya, sonra 30 m kuzeye, en sonunda da 120 m doğuya hareket ediyor. Otomobilin bu yollardaki ortalama hızı 10 m/s olduğuna göre hareket süresi kaç saniyedir?

  • Cevap: 5 S

4.Şekildeki doğrusal yolda hareketli X aracı KL arasını 30 m/s, LM arasını 5 m/s hızla alıyor. Buna göre X aracının KM yolundaki ortalama hızı kaç m/s’dir?

  • Cevap: 10 m/s

5) Konum-zaman grafiği şekildeki gibi olan bir aracın 0-8 saniyeler arasındaki ortalama hızı kaç m/s’dir?

  • Cevap: 2 m/s
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir