Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatma Dilek HEPDOĞRU tarafından 315 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY TÜRKEÇ tarafından yapılmış.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 30 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruTarihte günümüze kadar zaman ölçümünde kullanılan (güneş, su, kum, mekanik ve atom saatleri gibi) saatleri araştırınız. İnsanlar tarih boyunca neden hep zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilirler? Saatlerdeki bu kronolojik gelişme neye paralel olarak gerçekleşmiştir? Bu soruların cevaplarını sınıf ortamında tartışınız.

  • Cevap:  Kum saatini eski insanlar kumun akısına göre zamanı bulurmuş. Güneş saati 12 tasın bir daire şekilde çizilip ortaya bir sopa yada demir bir şeyin konmasıdır bu MÖ de bulunmuştur ilk kullananlar mısırlıdır.Su saati bir kovanın içine su dökülüp altına bir delik açılarak belirlenir su saatin yanında çizgiler vardır bu zamanı belirtir. Atom saatleri fiziki alanda kullanılır.Kuvars saati şimdiki zamanda kullanılmaktadır ama çok popüler değildir yapımı 1900 lerdedir. Mekanik saat çelik veya sağlam maddelerden yapılır be zamanımızda popülerdir
  • En eski zamanlardan bu yana insanlar zamanı bilmek, ona göre hareket etmek istemişlerdir. Barınma, yiyecek, korunma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için zaman döngülerini takip etmişlerdir. Zamanı ölçmeye doğal süreçleri takip ederek; Güneş’i, Ay’ı ve yıldızları gözlemleyerek başlamışlardır. Hayvanlar da zaman için önemli bir ölçüt olmuştur.Güneş saatleri bilinen en eski zaman ölçme aracı olmuştur. Bir milin gölgesi Güneş’in hareketi ile mermer, taş ya da madeni bir kadranın üzerine düşer. Bu şekilde zamanın yakın bir ölçümü yapılır. Fakat Güneş ışınlarını yeterli alamayan ülkeler Güneş saatinden yararlanamamıştır.
  • Su saatlerinin kullanımı da Güneş saatleri kadar eskidir. Dibi delik olan bir su kovasının boşalması ve dolması ile zaman ölçümü yapılır. Su saatleri zamanın net bilgisinden ziyade, ne kadar süre geçtiğinin hesabının yapılmasını sağlar.
  • Kum saatleri, cam bir kap içerisinde bulunan ince kum yardımı ile çalışır. Kum saatleri de su saatlerine benzer şekilde zamanı değil, geçen süreyi ölçer. Zamanın geleneksel gösterimi olarak kabul edilir. Günümüzde hala kum saatleri ile çalışan bazı meslek grupları vardır.
  • Mekanik saatler zamanın net olarak bilinme ihtiyacı üzerine geliştirilmiştir. Bir netlik belirtmemesi çeşitli karmaşıklıklara sebep olmuş, buna mekanik saatler bir çözüm yolu getirmiştir. Mekanik saatler bir ağırlığa sahip olan ve belirli aralıklarla gonga vurulan tokmak prensibi ile çalışır. Avrupa’da çok uzun yıllar bu saatler kullanılmıştır.
  • Günümüzde kullanılan atom saatleri ise 1949 yılında geliştirilmiştir. Zaman net biçimde ölçülebilir hale gelmiş, zamanı daha hassas şekilde ölçmek mümkün olmuştur.
0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir