Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatma Dilek HEPDOĞRU tarafından 315 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY TÜRKEÇ tarafından yapılmış.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

• Madde nedir? Çevrenizden madde örnekleri veriniz.

 • Cevap:Boşlukta yer kaplayan ve belli bir ağırlığı olan her şeye madde denir. Madde somut olarak bir nesne şeklindedir. Hacmi ve kütlesi olan nesneler madde olarak tanımlanmaktadır. Doğada bulunan nesneler ve bir şekilde tesirleriyle hissettiğimiz unsurlar madde olarak tanımlanmaktadır.

  Madde, katı, sıvı ve gaz halde bulunabilir. Bu maddelerin tanecikli yapısı ile ilgilidir. Katı maddelerin tanecikli yapısı daha düzenlidir. Birbirine yakındır. Sıvı maddeler akışkandır ve tanecikler birbirinden uzaktır.  Gaz maddeler akışkandır. Tanecikler birbirinden oldukça uzaktır. Bu nedenle maddenin en düzensiz hali gaz halidir.

  Maddeye örnekler şu şekildedir:

  *Taş

  *Toprak

  *Demir

  *Su

  *Tahta

  *Odun

  *Hava

• Gündelik hayatta kütle ve hacim ölçmede kullanılan araçlara örnekler veriniz.

 • Cevap:  Kütle, eşit kollu terazi ya da elektronik terazi sayesinde ölçülmektedir. Hacim ölçmek için genelde dereceli silindirler kullanılmaktadır. Mezür, büret, pipet gibi laboratuvar araçları sayesinde hacim ölçümü gerçekleştirilmektedir.

• Denizde yüzen bir buzdağının hacminin yaklaşık onda biri suyun üzerinde kalır. Bunun sebebi nedir? Araştırınız.

 • Cevap: Su özel bir sıvıdır. Donduğunda mikro boşluklar sayesinde hacmi artar. Yoğunluğu da azalır. Suyun yoğunluğunun azalması, buzun, suda yüzmesi anlamına gelmektedir. Buzdağlarının suda yüzmesi ve bu durumda buzdağının bir kısmının su üzerinde olması buzun özkütlesi ile ilgilidir.

  Denizde yüzen bir buzdağının hacminin yaklaşık onda biri suyun üzerinde kalır bunun nedeni buzun özkütlesinin 0.9 olması olarak bilinir. Bu bakımdan buzdağının 1/10’u suyun üzerinde, 9/10’u suyun altında bulunmaktadır. Suyun hu özelliği sayesinde deniz ve göller canlılık hayatı devam edebilmektedir. Aksi durumda buz suyun dibine çöker ve canlılık da sona ererdi.

• Köprü ayaklarının ve büyük binaların kolonlarının niçin kalın yapıldığını araştırınız.

 • Cevap: Bütün yapılarda belli bir temel bulunmaktadır. Bu temel ne kadar sağlam olursa üzerine inşa edilecek olan yapı da o kadar sağlam olur. Bir yapının sağlam temeller üzerinde yükselmesi temelin kalın kolonlar ile ortaya konmasıyla oluşur. Köprü ve yüksek katlı binalar için de bu söz konusu olmaktadır.

  Köprü ayaklarının ve büyük binaların kolonları kalın yapılır çünkü temelin sağlam olması ve taşıyıcı bir sistem ortaya konması bakımından gerekli görülmekte ve fizik kuralları gereğince kalın yapılarak taşıyıcı özellik kazanmaktadır. Temel atmak bu nedenle çok önemli görülmekte ve fizik gereğince gerçekleştirilmektedir.

• Bazı böceklerin batmadan su üzerinde yürüyebilmelerinin nedeni ne olabilir? Araştırınız.

 • Cevap: Yüzey gerilimi, sıvının havayla temas eden yüzeyinin esneklik özellikleri göstermesinden ileri gelen bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Su yüzeyi üzerindeki esneklik yüzey gerilimi olarak ortaya çıkmaktadır. Yüzey gerilim sayesinde bazı böcekler su birikintileri üzerinde su yüzeyinde kolayca hareket edebilmektedir.

  Su yüzeyinin esneklik özelliği, suyun farklı yüzeyler üzerindeki ortaya çıkardığı adezyon kuvveti ile de yakından ilgilidir. Bu bakımdan bazı böceklerin batmadan su üzerinde yürüyebilmelerinin nedeni yüzey gerilimi olarak bilinmektedir. Yüzey gerilimini azaltıcı etkenler arasında, basınç, sıcaklık, temas gibi etkenler ortaya çıkmaktadır. Yüzey geriliminin azalması yüzey üzerindeki esnekliğin azalması anlamına gelir.

2
like
1
love
2
haha
1
wow
2
sad
22
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir