Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur'an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fikri ÖZDEMİR tarafından 152 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Aşağıdaki ayetleri okuyunuz. Bu ayetlerden, ibadet ve kulluk konusuyla ilgili ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Verilen örneği de dikkate alarak listeleyiniz.
“Bana ne olmuş ki beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Hâlbuki hepiniz ona döndürüleceksiniz.”
Yâsîn suresi, 22. ayet.
“Göklerde ve yerde kimler varsa ona aittir. Onun huzurunda bulunanlar, ona ibadet hususunda kibirlenmez ve yorulmazlar.”

Onları, emrimiz uyarınca doğru yolu gösteren önderler yaptık ve kendilerine hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı, zekât vermeyi vahyettik. Onlar, daima bize ibadet eden kimselerdir.”
Enbiyâ suresi, 73. ayet.
“İbrahim: Yonttuğunuz şeylere mi ibadet edersiniz!”
Sâffât suresi, 95. ayet.
“Yoksa geceleyin secde ederek ve kıyamda durarak ibadet eden, ahiretten çekinen ve Rabb’inin rahmetini dileyen kimse (o inkârcı gibi) midir? (Resulüm) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.”
Zümer suresi, 9. ayet.
“Siz Allah’ı bırakıp birtakım putlara tapıyor, asılsız sözler uyduruyorsunuz. Bilmelisiniz ki Allah’ı bırakıp da taptıklarınız, size rızık veremezler. O hâlde rızkı Allah katında arayın. Ona kulluk edin ve ona şükredin. Ancak ona döndürüleceksiniz.”
Ankebût suresi, 17. ayet.
“Medyen’e de kardeşleri Şuayb’ı gönderdik ve Şuayb: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, ahiret gününe umut bağlayın, yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın, dedi.”
Ankebût suresi, 36. ayet.
“Haydi Allah’a secde edip ona kulluk edin!”
Necm suresi, 62. ayet.
“Allah’a kulluk edin; ona karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.”
Nûh suresi, 3. ayet.
“Ey iman eden kullarım! Şüphesiz, benim arzım geniştir. O hâlde (nerede güven içinde olacaksanız orada) yalnız bana kulluk edin.”
Ankebût suresi, 56. ayet.
“(Resulüm) Şüphesiz ki Kitab’ı sana hak olarak indirdik. O hâlde sen de dini Allah’a has kılarak (ihlas ile) kulluk et.”
Zümer suresi, 2. ayet.

“Âd kavminin kardeşini (Hud’u) an. Zira o, kendinden önce ve sonra uyarıcıların da gelip geçtiği Ahkâf bölgesindeki kavmine: Allah’tan başkasına kulluk etmeyin. Ben sizin büyük bir günün azabına uğramanızdan korkuyorum, demişti. ”
Ahkâf suresi, 21. ayet.
“De ki: Ey cahiller! Bana Allah’tan başkasına kulluk etmemi mi emrediyorsunuz? ”
Zümer suresi, 64. ayet.
“Hayır! Yalnız Allah’a kulluk et ve şükredenlerden ol.”
Zümer suresi, 66. ayet.
“(Resulüm)! De ki: Bana Rabb’imden apaçık deliller gelince sizin Allah’ı bırakıp o taptıklarınıza kulluk etmem bana yasaklandı ve bana âlemlerin Rabb’ine teslim olmam emredildi.”
Mü’min suresi, 66. ayet.
“Peygamberler onlara önlerinden ve arkalarından gelerek Allah’tan başkasına kulluk etmeyin, dedikleri zaman, Rabb’imiz dileseydi elbette melekler indirirdi. Onun için biz sizinle gönderilen şeyleri inkâr ediyoruz, demişlerdi.”
Fussilet suresi, 14. ayet. •
• Hepimiz Yüce Allah’a döndürüleceğiz. Bu sebeple Rabb’imize kulluk etmemiz gerekir.

  • Cevap: İman etmenin önemi vurgulanmıştır
  • Dünyadaki her şey Allah’ın varlığına kanıttır
  • Peygamberler Allah’ın elçisidir
  • Bir gün bizi yaradana döneceğiz.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir