Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur'an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur'an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fikri ÖZDEMİR tarafından 152 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 9 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Kur’an-ı Kerim’in indiriliş süreciyle ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.

 • Cevap:  Hz.Muhammed, çocukluk ve gençlik çağlarında ahlaka uygun olmayan davranışlardan kaçınmıştır. İçinde yaşadığı toplumun taptığı putlardan uzak kalmış ve yaratılışın inceliklerini  düşünmek amacıyla kırk yaşına yaklaştığı sırada Mekke ile Arafat arasında yer alan Nur dağındaki Hira mağarasına gidip gelmeye başlamıştı.Burada kendisine gaipten “Ey Muhammed” diye sesleniliyor ve otuz dokuz yaşında iken gördüğü rüyalar sabah aydınlığı gibi gördüğü şekilde gerçekleşiyordu.Taş ve ağaçlar peygamberimizi selamlamaktaydı.

       Miladi 610 yılında ramazan ayında peygamberimiz kırk yaşında iken yine Hira’ya gitmiş ve burada ibadetle meşgul olurken vahiy meleği Cebrail (a.s.) gelerek peygamberimize Alak Suresi’nin ilk beş ayetini vahyetmiştir.Bu ayetlerde Yüce Allah (c.c.) şöyle buyurmuştur ;

  1– Yaratan Rabb’inin adıyla oku.

  2-  O, insanı alaktan (kan pıhtısı biçimini alan embriyodan) yarattı.

  3 –  Oku,Rabb’in en büyük kerem sahibidir.

  4 –  O, (insana) kalemle (yazmayı)öğretti :

  5 –   İnsana bilmediğini öğretti.

2. Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinde yer alan dua örneklerinden iki tanesini öğrenerek defterinize yazınız.

 • CevapHamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza (ahiret) gününün malikiAllah’a mahsustur.(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet.Gazaba uğrayanların ve yolunu şaşıranlarınkine değil (Fatiha, 1/1-7)• Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi saptırma, bize rahmetindenver. şüphesiz sen çok bağışlayansın (Âl-i imrân, 3/8).

  • Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle. Neslimizden de sana teslim olmuşbir ümmet lutfeyle. Bize hacla ilgili vazifelerimizi göster, tövbelerimizi kabul et.şüphesiz tövbeleri çok kabul eden ve çok merhametli olan ancak sensin(Bakara, 2/128)

3. Mü’minûn suresinin mealini okuyunuz. Bu surede hangi konular üzerinde durulduğunu belirleyiniz.

 • CevapBiz onlara merhamet edip başlarına gelen zararı giderseydik yine de azgınlıkları içinde bocalayıp kalırlardı. ﴾75﴿Andolsun, biz onları azap ile kıskıvrak yakaladık da yine Rablerine boyun eğmediler ve ona yalvarıp yakarmadılar.
 • Günah işlemeye devam edenler bildikleri halde Allah’ın varlığını kabul etmeyenler vardır.

4. Rab, Melik ve İlah kelimelerinin anlamlarını araştırıp öğreniniz.

 • CevapRabb=Yüce Allah (c.c.) demektir
 • İlah=Kendisinden başka bir tane olmayan yaratıcı (Allah)’dır.
  Melik=Allah’ın 99 ismi arasındadır.”Kralların Kralı” demektir.
  İbadet=Allah’ın verdiklerine şükretmek için yapılan her türlü iştir.
9
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir