Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Abuzer Kebabı Nasıl Yapılır
Yemek Tarifleri Pratik

Abuzer Kebabı Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Abuzer Kebabı Nasıl Yapılır

Porsiyon: 5-6 Kişilik
Hazırlama süresi: 15 dk
Pişme süresi: 30-35 dk

Abuzer Kebabı İçin Malzemeler

  • 500 g kuzu kıyma
  • 50 g kuyrukyağı
  • 6 adet patlıcan
  • 500 g yeşil biber (yerli ve acı biber tercih edilirse daha güzel olur)
  • 1 kg domates
  • Tuz

Abuzer Kebabı Tarifi

Kuzu kıymayı ve küçük doğranmış kuyrukyağını yoğurma kabına alın. Tuzu ekleyin, yoğurun. Daha sonra tepsiye elinizle bastırarak yayın. Domatesleri ikiye bölün, kesik tarafları alta gelecek şekilde kıymanın çevresine dizin. Mahalle fırınına şişe geçirilmiş patlıcan ve biberle beraber gönderin. Pişmiş sebzeleri soyup kebabın üzerine yayın. Sıcak pideyle beraber servis yapın.

Abuzer kebabı, özellikle yaz mevsiminde yerli acı Adıyaman biberi, olgun domatesler ve yaz patlıcanıyla hazırlanır. Öğle arası çarşı esnafı pratik bir şekilde hazırlar ve mahalle fırınına gönderir. Hem çalışanlarını doyurur, hem misafir ağırlar… Adıyaman’da abuzer kebabı denince farklı tarifler ortaya çıkar.

Etsiz yapılan abuzer kebabı ikiye bölünen domatesler kesilmiş tarafları alta gelecek şekilde tepsiye dizilir. Tuzlanır ve aralara doğranmış kuyrukyağı eklenir. Biber ve patlıcan şişlere takılır, fırına gönderilir. Tepsiye dizilen domatesler iyice kızarana kadar pişirilir. Patlıcan ve biberler lokum gibi pişerek gelir. Tepside yağla pişen nefis domatesin üzerine soyulan patlıcanlar ve biberler yayılır. Domatesin suyuna yağına sıcak pide bandırılarak yenir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir