Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Tepirtme Erişte Sac Eriştesi Tarifi

Azeri Pilavı Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Adi Pilav Azeri Usulü Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Adi Pilav Azeri Usulü Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Adi Pilav Azeri Usulü Tarifi

10 kişilik | Hazırlama süresi: 2 saat dinlendirme + 1 saat 20 dakika

Adi Pilav Azeri Usulü İçin Malzemeler

  • 5 su bardağı yasemin pirinci
  • ½ kg tereyağı
  • Tuz
  • 1 çay kaşığı sarıkök (zerdeçal)
  • 4-5 tel safran

kazmak hamuru için:

  • Yaklaşık 1 su bardağı un
  • 1 yumurta sarısı
  • 1-2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz

Adi Pilav Azeri Usulü Nasıl Yapılır?

Pirinci ılık tuzlu suda 2 saat ıslatın. Tabam ve kenarları kaim olan çok büyük bir pilav tenceresine 10 su bardağı su ve 2 çorba kaşığı tuz koyarak kaynatın. Su kaynayınca pirinci ilave edin. Beş dakikada bir kevgirle karıştırarak pirinci haşlayın. Bir pirinç tanesine elinizle bastırdığınız zaman dağılmayıp kınlıyorsa kıvamına gelmiş demektir. Büyük bir süzgeçten suyunu süzün. Kazmak malzemesiyle hamur yoğurun. Bekletmeden porselen tabak kalınlığında yufka açın. Bir bardak yardımıyla hamurdan yuvarlak daireler çıkarın.

½ kg tereyağını eritin. Tereyağı köpük köpük olup, köpükler sönünce ateşten alın. Pilav tenceresine 2-3 kaşık erimiş yağ gezdirin. Tencerenin dibinde boşluk kalmayacak şekilde kazmakları dizin. 2-3 kaşık daha yağ gezdirin. İki üç kevgir pirinci tane tane kazmakların üzerine serpin. Tekrar tereyağı gezdirin. Bu şekilde biraz pirinç, biraz tereyağı serperek bütün malzemeyi tencereye alın.

Tencerenin üzerine pamuktan bir bez serin. Onun üstüne de kapağı kapatın. Kapağın açılmaması için üzerine de bir ağırlık koyun. Tencere ne kadar iyi kapatılırsa o kadar iyi dem alır. Çok kısık ateşte 1 saat kadar demlenmeye bırakın. Pilavdan buhar çıkmaya başladığında demlenmiş demektir (suyunu çekmiş, yumuşamış ve sıcak olduğunu gösterir). Pilavın üstüne yağda kavrulmuş zerdeçal ve safran serpin.

Servis yapmak için pilavın üstündeki sarı kısmı ayrı bir tabağa alın. Büyük oval bir servis tabağına pilavı kaşık kaşık serperek çıkarın. Tencerenin dibinde kalan kazmaklar kırmızı renk almıştır; bunları pilavın kenarlarına yerleştirerek süsleyin. Ayırdığınız sarı pilavı da pilavın üstüne serpeleyin. Dilerseniz parlasın diye 2-3 kaşık tereyağını da üzerine gezdirin.

Bu pilavı yapmak için tabanı da kenarları da kalın, beyaz bakırdan yapılma, Azerilerin “mis” ismini verdiği tencereler kullanılır. Azeri kültüründe pilavın çok önemli bir yeri vardır. Ana yemek olarak yenir.

Levengili Pilav: Levengili tavuk (tarifini “Kümes Hayvanları” bölümünde bulabilirsiniz) ve adi pilav birlikte servis edildiğinde “levengili pilav” ismini alır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir