Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Aktüerya Bilimleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Aktüerya Bilimleri Taban Puanları, Aktüerya Bilimleri Başarı Sıralamaları, Aktüerya Bilimleri Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Aktüerya Bilimleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Aktüerya ekonomi anlamına gelen ve dilimize Fransızca’dan geçmiş bir kelimedir. Şu an Aktüerya kelimesini kullanmamamıza rağmen belki de ileride bu kelimenin Türkçe’sini kullanacağız. Aktüerya eğitiminin amacı aktüerya, istatistik, matematik, sigortacılık, bilgisayar uygulamaları, ekonomi, finans gibi bilgilerle donatılmış; sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi sosyal bilim dersleriyle desteklenmiş; bu bilgileri ilgili olduğu her alanda kullanılabilecek çağdaş, yaratıcı ve sorunları rasyonel olarak çözebilecek aktüer adayları yetiştirmektir.

Dört yıllık Aktüerya Bilimleri Lisans Programında önce matematik, istatistik, bilgisayar ve ekonomi ağırlıklı temel dersler, daha sonra finansal matematik, aktüerya matematiği, risk kuramı, hayat ve hayat dışı sigortalar matematiği, emeklilik matematiği, hasar modelleri, aktüeryal yazılımlar, aktüerya uygulamaları gibi uzmanlık dersleri verilmektedir. Aktüerya eğitiminde başarılı olan öğrenciler gerekli kredileri tamamlayarak istatistik, işletme ya da iktisat gibi çeşitli alanlarda yan dal sertifikası da alabilirler.

Aktüer olmak isteyen adayların matematik, istatistik, finans bilgisi güçlü, bilgisayar programlarından da yararlanarak sayısal analizler yapmaktan hoşlanan, girişimci, araştırmacı, yeniliklere açık, ekonomi ve finans ile yakından ilgili kişiler olmaları gerekir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİAktüerya BilimleriSAY256.0070317248
ANKARA ÜNİVERSİTESİAktüerya BilimleriSAY240.0060390042
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİAktüerya Bilimleri(İngilizce)(Burslu)SAY214.003477643
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİAktüerya BilimleriSAY0.0030Dolmadı

Aktüerya Bilimleri Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!