Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
4 Yıllık Bölümler

Aktüerya (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

blank

Aktüerya (Yüksekokul) Taban Puanları, Aktüerya (Yüksekokul) Başarı Sıralamaları, Aktüerya (Yüksekokul) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Aktüerya (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Matematiği, özellikle de İstatistiği seviyorsan, “uzun dönemde etkilerini ve risklerini göz önünde bulundurmadan karar almam” diyorsan Aktüerya Bilimlerini tercih listenin bir köşesine ekleyebilirsin. Kökeni Latince kayıt tutan anlamına gelen “Actuaris”tir. İngiltere’de hayat sigortasının ilk uygulandığı 1792’de ortaya çıkan Aktüerya, Türkiye’de oldukça yeni bir bölümdür. Temel amacı sigorta, uzun vadeli yatırım ve emeklilik gibi finansal belirsizlik taşıyan uzun dönemli yatırımların risk analizini yaparak fiyatlandıracak ve yönetecek uzmanlar yetiştirmektir. Matematik, Finans ve Hukuk bölümün temelini oluşturur. Mezunların temel görevi kaza, hayat, nakliyat vb. sigortaların ödeme ve tazminat hesaplamalarını yapmak, sigorta sözleşmeleri hazırlamak ve fon yönetmektir. Muhasebe, Borçlar Hukuku, Finansal Yönetim, Sigortacılık ve Ticaret Hukuku bölümün temel derslerini oluşturur.

Mezunlar Aktüerya Uzmanı olarak sigorta, brokerlik, eksperlik, finans, fon yönetimi, araştırma, danışmanlık şirketlerinde ve T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, T.C. Hazine Müsteşarlığı vb. ilgili devlet kurumlarında çalışabilir. Aktüer unvanını alabilmek için T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın 4 aşamalı sınavını geçmek gerekir.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Taban Puanı Kontenjan Başarı Sıralaması
MARMARA ÜNİVERSİTESİ Aktüerya(Yüksekokul) SAY 254.00 60 325033
MARMARA ÜNİVERSİTESİ Aktüerya(Yüksekokul)(KKTC Uyruklu) SAY 0.00 1 Dolmadı

Aktüerya (Yüksekokul) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
1

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!