Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Yrd. Doç. Recep ÖZDİREK, Yrd. Doç. Ahmet ÖZDEMİR, Yrd. Doç. Veysel AKKAYA, Yrd. Doç. Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Hanife KOYUTÜRK, Hakan ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı 

1. Adab-ı Muâşeret kapsamında olan davranışlar nelerdir? Araştırınız.

 • Cevap: Selamlaşma, giyim-kuşam, yeme-içme, konuşma, ilim, yolculuk, ziyaret, alışveriş, medya ve bilişim.

2. “Selam”, “İslam” ve “Müslüman” kavramları arasındaki ilişkiyi araştırınız.

 • Cevap: Bu üç kelime de Arapça’da “s-l-m” kökünden gelmektedir. Kelime anlamı olarak da “barış” demektir. Yani hepsinin kökeninde barış yatmaktadır.

3. Farklı toplumlarda selamlaşma şeklinin nasıl olduğu ve hangi sözlerin kullanıldığına dair bir araştırma yapınız, sınıfta paylaşınız.

 • Cevap: Hindistan’daki insanlar ‘Namaste’ kelimesini söyleyerek ellerini kaldırır ve avuç içleri birbirine bastırarak parmaklarını yukarı kaldırarak selamlaşırlar. Fransa, Selamlaşırken yanaklardan öpüşülür. Moğolistan’da, İki elle karşındaki kişinin kollarını tutarak selamlaşılır. Malezya’da, Parmaklar iki ele dokunur ve daha sonra eller kalbe götürülür. Japonlar birbirlerinin önünde eğilerek selam verirler.

4. Ahde vefa ve sıla-i rahim kavramlarını sözlükten araştırınız.

 • CevapAhde Vefa: Sözünde durma, verilen sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma anlamına gelir. Sıla-i rahim: Akrabalar, yakınlar arasındaki bağı ve iletişimi sağlam tutmak bu ilişkileri koparmamaktır.

5. Kitle iletişim araçlarının yarar ve zararları nelerdir? Konu ile ilgili gazete haberleri bulup sınıfta paylaşınız.

 • Cevap: Günümüzde kullanılan radyo, televizyon, bilgisayar ve telefon gibi kitle iletişi araçlarının yararları ve zararları nelerdir? Artık kitle iletişim araçlarını kullanmayan neredeyse yok gibi. Bir şekilde her eve girmeyi başaran bu iletişi araçları bizim yurt ve dünya genelinde bile en sıcak bilgileri öğrenmemizi sağlıyor. Özellikle son yıllarda bilgisayar ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarının yoğun şekilde kullanılması ile insanlar birbirleriyle etkileşim içinde kalmayı başarıyorlar. Ancak bu kitle iletişim araçları çok rahat ve fazla kullanıldığından dolayı yararları kadar zararları da beraberinde getiriyor. Dilerseniz şimdi bu kitle iletişim araçlarının yararlarını ve zararlarını maddeler halinde inceleyelim.

Kitle iletişim araçlarının yararları

 • İnsanların her konuda istediği bilgiye ulaşmasını kolayca sağlamaktadırlar.
 • İnsanlar yaşadıkları bölge, yöre, şehir, ülke hatta dünyadaki gelişmeleri an ve an takip edebilmektedirler.
 • Kitle iletişim araçları sayesinde insanlar daha kolay bir şekilde eğitim alabilmekte ve kendilerini geliştirmektedir.
 • Kitle iletişim araçları sayesinde insanlar birbirlerine daha rahat ulaşabilmektedir.
 • İletişim araçları sayesinde insanlar ülke siyasetini yakından takip edebilmektedir.
 • Yaşayan toplumun geçmişteki insanlar hakkında bilgi edinmesini sağlamak ve gelecek nesillere kendileri hakkında bilgiler bırakmak.

Kitle iletişim araçlarının zararları

 • Bu iletişim araçlarını kullanırken büyük zaman kaybediyoruz.
 • İnsanlar kitle iletişim araçlarına bağlı olarak yaşıyorlar. Örneğin akıllı telefon ve bilgisayar bağımlılığı
 • Bu iletişim vasıtasıyla verilen bilgiler anlık olarak değişmekte
 • Kitle iletişim araçları için kullanılan ürünlerin sağlıksız olması ve doğaya zarar vermesi (Örneğin gazete için ağaçların kesilmesi)
 • Yanlış bilgilerin hızlı ve kolay yayılması
 • Kitle iletişim araçlarında verilen bilgiler kişilere göre doğru ve yanlış olarak değişir.

“Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selam!” der (geçer)ler.” Furkan suresi, 63. ayet.

Yukarıdaki ayet-i kerimede geçen “selam” kelimesinin manasını araştırıp sınıfta tartışınız.

 • Cevap: Burada müminlerin; ağır başlı, vakar sahibi, yumuşak ve tevazu gibi ortak bir paydaya sahip oldukları vurgulanmıştır. Diğer taraftan kendini beğenmiş, saldırgan, gururlu ve kibirli insan tipi kınanmıştır. Bunların barbarlık davranışlarıyla Müslümanlara sataşmaları durumunda, müminlerin selamla karşılık vererek aldırış etmemeleri uygun görülmüştür. Yani buradaki “selam!” kelimesi müminlerin alçakgönüllülüğüne bir atıftır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir