Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Yrd. Doç. Recep ÖZDİREK, Yrd. Doç. Ahmet ÖZDEMİR, Yrd. Doç. Veysel AKKAYA, Yrd. Doç. Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Hanife KOYUTÜRK, Hakan ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı 

“Allah korkusu sebebiyle ağlayan kişi, (sağılan) süt memeye dönmedikçe cehenneme girmeyecektir. Allah yolunda kaldırılan toz ile cehennem dumanı aslâ bir araya gelmez.” Tirmizî, Zühd, 8/2311

Yukarıdaki hadisi havf ve reca bağlamında yorumlayınız.

  • CevapHavf, “korku, korkutmak”, reca ise “emel, ümit, yalvarmak, dilek.” demektir. Eğer biz Allah korkusuyla yaşarsak elbette cennete gireriz.

Hazret-i Âişe Allah korkusu ile ilgili şu hatırasını anlatır:
“Rablerine dönecekleri için yapmakta oldukları işleri kalbleri ürpererek yapanlar var ya, işte hayır işlerine koşan ve hattâ bunun için yarışanlar onlardır.” (Mü’minûn suresi, 60-61. ayetleri) nâzil olunca Peygamber Efendimize:
– Ayette bahsedilenler, zinâ, hırsızlık ve içki gibi haramları işleyenler midir?” diye sormuştum. O da:
– Hayır ey Sıddîk’ın kızı! Ayette anlatılmak istenenler, namaz kıldığı, oruç tuttuğu ve sadaka verdiği hâlde, bu ibâdetlerinin kabûl olup olmama endişesiyle korkanlardır.” buyurdu. İbn-i Mâce, Zühd, 20.

Yukarıdaki hadisi Allah korkusunun kapsamı açısından yorumlayınız.

  • Cevap: Allah’tan korkan ve İslam dinine tabi insanlar Peygamberin uyarısına uyarlar, iman ile salih ameller işlerler. Çok önemlidir ki Kuran’ı Kerimden öğüt alırlar ki bu öğütlere Kuran geçen kıssalar bir örnektir. Allah’tan korkanlar Allah ve Peygamberin emirlerine gönülden uyarlar ve Kuran okununca derin bir ürperti kalplerini sarar. Allah’ın zikriyle yumuşarlar ve günahları kesinlikle terk ederler. Allah’tan korkan bir insan, hırsızlık, hainlik, iftira, zulüm ve işkence gibi şeyler yapamaz, cana kıymaz, içki içemez ve kumar oynayamaz. Hiç kimsenin bulunmadığı yerde dahi Allah’ın olduğunu bilirler. Namazını kılarla, oruçlarını tutarlar, zekatlarını verirler ve haccı terk edemezler.Dolayısı ile İslam dinine dair hiçbir görevini ihmal edemez. Bunun nedeni ise Allah korkusudur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir