Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?
Yemek Tarifleri Pratik

Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar


Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Nısan-mayıs aylarında asma yaprağı (bağ yaprağı) taze olarak, en körpe haliyle bulunabilir. Yılın geri kalan zamanında salamurası kullanılır.

Sarma yapacağınız zaman taze asma yaprağı kullanıyorsanız tuzlu bol kaynar suda 1-2 dakika haşlayıp çıkarın. Salamura yaprak kullanıyorsanız yaprakların üzerine kaynar su gezdirin, 5 dakika bekletip süzün.

Yaprak sararken dikkat edilmesi gerekenler

Etli sarma için küçük, zeytinyağlı sarmalar için büyük asma yaprakları tercih edilir. Kaim tabanlı, geniş bir tencerenin dibine bir sıra asma yaprağı döşeyin. Sap kısmı ve damarlı tarafı size bakacak şekilde elinize bir asma yaprağı alın. Varsa sapını ayıklayın (yapraklar büyükse ikiye üçe bölerek kullanın). Ortasına 1 tatlı kaşığı kadar harç koyun. Önce yanlarını kapatın, sonra size bakan sap kısmından başlayarak sarın. Sarmaları tencereye yan yana dizin.

Etli sarma yapılırken tencerenin dibine kuzu kemiği konursa çok daha lezzetli olur. Asma yapraklarını nasıl salamura edebileceğinizi “Kiler” bölümümüzde bulabilirsiniz Bahar aylarında körpe ıhlamur yaprağı ve dut yaprağı ile de sarma hazırlanmaktadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir