Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 15 Cevabı

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Ata Yayınları Astronomi ve Uzay Bilimleri Ders Kitabı Cevapları / Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Seda ALPEGEMEN tarafından 168 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ata Yayınları Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruNil Nehri’nin taşma zamanlarını belirlemek için çözüm öneriniz nedir?

  • Cevap: NİL-METRENİN KULLANILMASI

    Hangi çiftçinin ne ölçüde arazisi olduğunu, bu araziden yılda ne kadar vergi alınacağını belirleyebilmek maksadıyla Nil Nehri’nin yıl içerisindeki derinlik değişimlerini ölçmeye çalışan Müslümanlar, Nilmetre diye bilinen yapıyı oluşturmuşlardır. Üzerinde bulunan işaretlerle düzenli bir şekilde Nil’in derinliğinin ölçülerek, halkın o yıl oluşabilecek taşkınlıklara karşı uyarılmasının yanında adil bir vergilendirme sisteminin de oluşmasını sağlayan (çünkü her yıl belirli vergi alınırsa, kıtlık dönemlerinde halka büyük zulm edileceği malumdur) bu yapı, Müslümanların adalete bağlılıklarının ve toplumsal sıkıntıların çözümü konusundaki uğraşılarının somut bir örneği olarak karşımızda durmaktadır.

    Piramitler gibi yapıların yanında, Müslümanların ilmî erişkinliğini yansıtan Nilmetre, –gören gözler için- ziyaret edilmeye değer bir eserdir.

• Sorunu çözmek için hangi bilim dallarından yararlandınız?

  • Cevap: Astronomi, geometri, matematik
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir