Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / At Binenin Kılıç Kuşananın Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

At Binenin Kılıç Kuşananın Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


At Binenin Kılıç Kuşananın Atasözü

Anlamı:

Başarı,sahip oldukları yetenekleri malzemeleri gerektiği gibi kullanmasını bilen insanların hakkıdır.

Hikayesi:

Eski zamanlarda bir kervancı varmış. Ömrü hayvan sırtlarında, dağlarda, ovalarda, kâh yakı­cı güneşin altında kâh buz gibi rüzgârda yol tepmekle geçmiş. Kervanıyla sayısız insan, hesapsız yük taşı­mış. Yaşı epey ilerleyip de yerinden kalkacak hâli kalmayınca yıllarca emek emek büyüttüğü ker­vanını oğluna bırakıp köşesine çekilmiş.

İşin aslı, kervancının zıpır oğlu da ne zaman­dır bu ânı beklemekteymiş. Mala konar konmaz hemen kervanda bir takım değişiklikler yaparak işe başlamış. Babasının bütün itirazlarına rağmen önce kervanda çalışan herkese yol vermiş. “Kervanıbana bıraktıysan işime de karışma” diyerek çevrede ne kadar işsiz güçsüz, serseri takımmdan eşi dostu varsa kervan koruması olarak yanma almış. Hepsine birer at vermiş, kılıç kuşandırmış.

Kısa süre sonra yenilenen kervan ilk seferi için hazırmış. Güneşle birlikte yola düşmüşler. Az gitmiş­ler, uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. En sonunda yorgunluktan kendilerini bir hana zor atmışlar. İşte tam bu sırada, ne zamandır peşlerinden gölge gibi takip eden haydutlar basıvermişler kervanı.

Doğru dürüst ata binmesini, kılıç kuşan­masını, kervan korumasını bilmeyen serseri korucular kervanı bıraktıkları gibi canlarını kur­tarmak için tabana kuvvet kaçmışlar.Haydutlar kervanın malını yağmalamışlar. Geriye bir iğne bile bırakmamışlar. Malları hayvanlardan indirmeye gerek bile görmeyip hayvanlarla birlikte ne var ne yoksa alıp sırra kadem basmışlar.

Genç kervancı haydutlardan canını zor kur­tarmış. Hemen tabanları yağlayıp, arkasına bak­madan koşarak uzaklaşmış. Birkaç gün sonra perişan bir hâlde evine dönmüş. Başma gelenleri anlatmca babası “Ee bu da sana ders olsun. Bir daha kiminle arkadaş ola­cağını, kiminle iş kuracağmı iyi seç. Sokaktan topladığın serseriler attan, silahtan ne anlar? At binenin, kılıç kuşananın hakkıdır, a evladım” demiş.

İşte böyle, bir işin doğru yürümesi için işi görünce kaz gibi bakmayan, işten anlayan, liya­katli birine teslim etmek gerekir. Aksi hâlde işler rayından çıkar, para çarçur olur, verilen emekler boşa gider, yazık olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir