Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Türkçe Gizem Yayıncılık

Atatürk’ün Doğa Sevgisi Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Atatürk’ün Doğa Sevgisi Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Gizem Yayıncılık 3. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 62 (Milli Mücadele ve Atatürk)

Atatürk’ün Doğa Sevgisi Serbest Okuma Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 62 Cevabı

ATATÜRK’ÜN DOĞA SEVGİSİ

Atatürk, hayvanları çok severdi. Özellikle de atları ve köpekleri… Hayvanları vefalı, sadık ve akıllı bulurdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında aldığı bir köpeği vardı. Köpek, Atatürk’ün kapısı önünde nöbet tutar, onun izni olmadan kimseyi içeri sokmazdı. Daha sonraları Yalova’daki bir fotoğrafçıdan Foks’u almıştı. Kısa sürede Foks’a da alıştı. Ondan hiç ayrılmazdı. Meclise bile Foks’la gelirdi. Atatürk kuşları da çok severdi. Babası öldüğü zaman annesi ve kardeşi Makbule’yle dayısının çiftliğine gitmek zorunda kalmıştı. Çiftlikte ona ürünleri yiyen kargaları kovalama görevini verdiler. Mustafa bu görevi hiçbir zaman yerine getiremedi. Annesi ona nedenini sordukça. Ama anne, ben kargaları da çok seviyorum, derdi.

Atatürk, hayvanları sevdiği kadar ağaçları, çiçekleri de çok severdi. Mustafa Kemal’in Çankaya’daki evinden meclis binasına giden yol üstünde bir tek ağaç vardı. Bir salkım söğüt…O ağacın önünden geçerken Mustafa Kemal, çocuklar gibi sevinir ve yanında kim varsa ona,
Bak, bak! İşte bu benim ağacım, diye gösterirdi. Bir gün Mustafa Kemal, otomobilindeki konuğuna “Bak bu benim…” derken bir de ne görsün? Ağaç yerinde yok! Şoföre hemen durmasını emretti. Arabadan atladı, orada çalışan işçilere doğru. Buradaki ağaca ne oldu, diye seslendi.
İşçiler. Onu kestik Paşa’m. Yolu genişletiyoruz, dediler. Arabaya dönen Paşa, ellerini kapayıp için için ağlamaya başladı. Ama o, benim ağacımdı. Tek ağacımdı, diye…

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık {Milli Mücadele ve Atatürk} Sayfa 62 Atatürk’ün Doğa Sevgisi Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!