Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık

Atatürk’ün Hayatından Metni Cevapları (2. Sınıf Hayat Bilgisi)

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Beşgen Yayıncılık 5. Ünite Ülkemizde Hayat Sayfa 159, 160, 161 Atatürk’ün Hayatından Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürk’ün Hayatından Metni Cevapları (2. Sınıf Hayat Bilgisi)

2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı 

Atatürk’ün çocukluğuyla ilgili anılarını araştırıp sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • CevapMakbule Hanım Ağabeyi Atatürk’ün bir insan olarak çeşitli yönlerini de içtenlikle anlatır. Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silaha düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne var ki Atatürk’ün silahla oynaması az kalsın bir felakete yol açacaktır. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kız kardeşini yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır: “Karşısına geçtim. O elindeki lüveri temizlemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkınç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü’ diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız”.

Atatürk’ün aile bireylerinin adlarını yazınız.

  • Cevap

2. Sınıf Hayat Bilgisi Beşgen Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı 

Atatürk’ün çocukluğu hakkında edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

  • Cevap: Atatürk, öğrenim hayatına mahalle mektebinde başladı. Kısa bir süre sonra babası tarafından Şemsi Efendi İlkokuluna yazdırıldı. Atatürk, çiftliğe taşındıklarında eğitim hayatına ara vermek zorunda
    kaldı. Bu durum hem onu hem de annesi Zübeyde Hanım’ı çok üzdü. Atatürk subay olmak istiyordu. Bu nedenle askerî okul sınavına girdi. Sınavı kazanınca da “Selanik Askerî Ortaokulu”na başladı. Matematik dersi ve askeri derslerde çok başarılı bir öğrencidir. 

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Beşgen Yayıncılık 5. Ünite Ülkemizde Hayat Sayfa 159, 160, 161 Atatürk’ün Hayatından Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!