Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Metni Cevapları (3. Sınıf Hayat Bilgisi)

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evren Yayıncılık 5. Ünite Ülkemizde Hayat Sayfa 146, 147, 148, 149 Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Metni Cevapları (3. Sınıf Hayat Bilgisi)

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı 

Atatürk’ün, yurdumuzu düşmanlardan kurtarmasında hangi kişilik özelliği etkili olmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Liderlik kişilik özelliği etkili olmuştur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 

“… Yurdun her karış toprağı, yurttaşın kanıyla ıslanmadıkça düşmana bırakılamaz…”
Atatürk’ün yukarıdaki sözü onun hangi kişilik özelliğini anlatır? Açıklayınız.

  • Cevap: Vatanını ne kadar çok sevdiğini ve vatanına ne kadar çok bağlı olduğunu gösterir.

Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız. (Araştırmanızda 211. sayfadaki örnek formu kullanabilirsiniz.)

  • Cevap: Aziz Sancar

Türk akademisyen, yazar, biyokimyacı, moleküler biyolog, profesör, Aziz Sancar. Aziz Sancar kimdir? İşte Aziz Sancar’ın biyografisi. Aziz Sancar 1946 senesinde Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Savur ve Mardin’de tamamladı. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü. Savur’da iki sene doktor olarak çalıştıktan sonra, Teksas Üniversitesi’nde doktorasını, Moleküler Biyoloji dalında, DNA onarımı üzerinde yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

1982 senesinde UNC Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik alanlarında çalıştı. Burada DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalıştı. 288 makale ve 33 kitap yayınladı. 1997 senesinden beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk ABD’li Türk olarak tanınır.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. ABD’de Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Türk Bilimler Akademisi üyesidir. Vehbi Koç Vakfı’nda 2007 senesinde ödül aldı. Chapel Hill’de eşi Gwen Sancar ile yaşıyor. Aziz ve Gwen Sancar, Carolina’daki Türk Evi’nin kurucuları arasında. Aziz Sancar’ın geliştirip adını koyduğu “maxicell” tekniği ile buluşunu yapıp adını koyduğu “excinuclease/excision nuclease” enzimi terimleri Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü’ne girmiştir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı 

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerin altlarına, Atatürk’ün hangi kişisel özelliğini anlattığını yazınız.

  • Cevap

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Evren Yayıncılık 5. Ünite Ülkemizde Hayat Sayfa 146, 147, 148, 149 Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
happy
1
clap
1
love
1
unlike
1
angry
0
confused
0
sad

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!