Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Azik Tatlısı Tarifi

Azik Tatlısı Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Azik Tatlısı Tarifi

Azik Tatlısı İçin Malzemeler

  • 1 kg kabuklu buğday (ilaçlanmamış, tohumluk)
  • 1 çay bardağı un

Azik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Buğdayı yıkayın, süzün. Üstünü kapatacak kadar suda 1-2 saat bekletin Suyunu suzun Geniş bir kaba yayın, üstünü arada sırada nemlendirerek (elinizle su serperek) karanlık bir yerde yaklaşık 3-4 gun çıllendırm (çimlendirin). Buğday filizleri 2-3 santim kadar uzamış, beyaz olmalıdır Yeşillenme başlamadan kullanılmalıdır.

Çıllenen buğdayı dibekte dövün. Üzerine 1-2 bardak ılık su koyup ince süzgeçten geçirin Kalan buğdayı birkaç kez daha dovup suda bekleterek süzün Bu şekilde buğdayın suyunu çıkarın. Buğday suyunu ince süzgeçten geçirerek tortusunu ayırın. Buğday suyunu ve unu geniş bir kazana koyun. Devamlı karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar, uzun uzun pişirin Rengi kahverengine dönmüş olacak. Kâselere dokun. Soğuttuktan sonra ikram edin.

Azik, içine hiç şeker konmadığı halde kendiliğinden tatlıdır. Çimlendirilmiş buğdayın suyundan yapılır. Pekmez hazırlar gibi, uzun süre kaynatılarak koyulaşması beklenir. Başka yörelerde semeni, puğut, uhut, uğut gibi isimler de alır. Çorum’da ‘‘Fadime Anamızın Aşı” denir. Bayburt, Erzincan, Erzurum yörelerinde bilinse de giderek daha az yapılan bir yiyecek haline gelmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir