Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Balık Baştan Kokar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Balık Baştan Kokar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Balık Baştan Kokar Atasözü

Anlamı:

Bir toplumda ,yöneticiler adaletsiz davranır ve görevlerini gerektiği gibi yapmazsa o toplumda düzen bozulur.

Hikayesi:

Vaktiyle güngörmüş, ihtiyar bir adamcağız balık almak için balık pazarına gitmiş. Pazarda her bir tezgâhtar bir taraftan bağırıyormuş: “Derya kuzusu bunlar deryaaaa… Haydi durmaaa, balık canlııı, eti kanlan… Gel abii geeel, balığa geeeel…” Adamcağız bir o tarafa bakmış, bir bu tarafa bakmış, sonunda gözüne kestirdiği bir tezgâha yaklaşmış. Onu gören satıcı hevesle yanına gel­miş. “Buyur beybaba, ne kadar vereyim? Bir kilo mu istersin, iki kilo mu?”

İhtiyar pek oralı olmamış. Belli ki balığı gözü tutmamış. “Kaç günlük bu balıklar? Pek taze durmuyor” demiş. Balıkçı terslenmiş. “Ne diyorsun sen baba! Daha şimdi çıktı sudan. Tuzu daha üzerinde! Suyu bile kurumadı!” İhtiyar adamcağız, eline balıklardan biri­ni almış. Evirmiş, çevirmiş, burnuna götürüp balığın başını koklamış. “Bu balık kokmuş evlat” demiş.

Balıkçı sinirli sinirli gülmüş. “Hahaaay, bir de balıktan anlıyor numarası çekme bana babalık. Hiç balık başından kokla­nır mı? Bilmiyorsun bari iftira etme balığıma.” İhtiyar da gülmüş. “Evlat” demiş, “balık baştan kokar. Başı koktuysa, kuyruğunun da kokması yakındır zaten.”

İşte böyle, bir toplumda üst kademedekiler bozulursa adalet alır başımı gider, kötülük her yerde kol gezer, ahlaksızlık ayyuka çıkar.

2
like
2
love
1
haha
0
wow
1
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

  1. Allah kimseye atasözü vermesin hey maşallah….

  2. Su anki Turkiyenin durumunu cok iyi anlatiyor bu Atasözü. Maalesef utanilacak o kadar cok sey varki adi müslüman ülkemizde. En igrencide neme lazimlik olaylar karsisinda vurdumduymazlik ve herkes nereye savruluyorsa oraya savrulmak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir