Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Yemek Tarifleri

Banak Tarifi

Banak Tarifi

4 kişilik | Hazırlama süresi: 1 saat 30 dakika

Banak İçin Malzemeler

  • 1 kg kemikli koyun eti (gerdan, kaburga ve sırt kısmından)
  • 10 su bardağı su
  • 3 soğan
  • 4 bayat pide
  • Tuz, karabiber

Banak Nasıl Yapılır?

Eti kabaca doğrayın. Sinirlerini ayıklayın. Bol suda yıkayıp süzün. Derin bir tencereye koyun. 10 su bardağı su ile ateşe koyun. Üzerine soğanları kabaca doğrayın.

Önce harlı ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra ateşi kısın, yavaş yavaş pişmeye bırakın. Suyun üstünde biriken kefı sık sık alın. Et elinizle kolayca kemikten ayrılana kadar haşlayın. Tuzunu ilave edin, 5 dakika sonra ateşten alın. Bayat pideleri kare biçiminde doğrayın. Tek sıra halinde tabaklara paylaştırın. Üzerine pideleri ıslatacak kadar et suyu ve et koyun. Karabiber serpin. Hemen sofraya çıkarın.

Uluborlu denince akla ilk gelen yemek “banak”tır. Hatta İsparta civarındaki bölgeler için “Uluborlu banakçi, Senirkent üzümcü, İsparta kabakçi” denir. Burada verdiğimiz tarif de Uluborlu usulüdür. Banak için iki yaşını geçmemiş kuyruklu koyunun kaburga bölgesi etleri kullanılır. Aslında et haşlandıktan sonra suyundan ayrı olarak bir gece soğuk bir yerde dinlendirilir. Ortası çukur, kenarında yayvan bölüm bulunan bakır “banak tabağı”nda yenir. Uluborlu’da hemen hemen bütün evlerde iki üç koyun beslenir, evin et ihtiyacı bu şekilde karşılanırdı. Et uzun süre dayanacak şekilde hazırlanıp saklanır; taze iken banak yapılırdı. Pide yerine yufka ekmek veya bayat ekmek kullanabilir, etin kemiğini ayırdıktan sonra servis yapabilirsiniz.

Banak, Antalya’da da yapılmaktadır. Kimi yerlerde haşlanan etler salçayla kavrulur, pidenin üzerine dökülür. Onun da üstüne yoğurt gezdirilir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close