Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Nane Tarifi

Köfter Köftür Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Bandırma Köfter Sucuğu Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Bandırma Köfter Sucuğu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Bandırma Köfter Sucuğu Tarifi

Bandırma Köfter Sucuğu İçin Malzemeler

  • Yaklaşık 2 kg taze ceviz (kabuklu)
  • 20 kg üzüm
  • 1 su bardağı ak toprak (pekmez toprağı)
  • 3 su bardağı buğday nişastası
  • 2 su bardağı un

ayrıca bulamak için:

  • Buğday nişastası

Bandırma Köfter Sucuğu Nasıl Yapılır?

Cevizleri dikkatlice kırın. Bir bütün cevizin dörde bölünmüş hali sucuk için en uygun boydur. İç zarlarını ayıklayın. İğneyle cevizleri 30-40 santim boyunda kaim pamuklu iplere geçirin. Bu iplerden 4-5 tanesini eşit aralıklarla 40 santim boyundaki çubuklara bağlayın. Yani bir çubukta 4-5 dizi ceviz olmalı. Havadar bir yerde cevizlerin kuruması için 1-2 gün bekletin.

Şırayı hazırlamak için üzümleri iyice yıkayıp süzün. Tanelerini çöpünden sıyırın. Ezebileceğiniz bir torbaya veya tekneye koyun. Üzerine pekmez toprağını serpiştirdikten sonra üzümleri ezin. Sıkarak suyunu çıkarın. Suyunu tülbentten süzerek geniş bir kazana alın. 15 dakika kadar kaynatıp ateşten alın. Ayrı bir yere aktarıp üzüm suyu berraklaşana kadar dinlendirin.

Üzüm suyunun üstteki berrak kısmını dikkatlice tekrar kazana dökün. Berrak üzüm suyunun içinden 2,5 litresini bir kenara ayırın. Kazandaki üzüm suyunu kaynamaya bırakın. Ayırdığınız 2,5 litre üzüm suyunu nişasta ve un ile topak kalmayacak şekilde karıştırın. Kaynar haldeki üzüm suyundan üzerine bir miktar ekleyip karıştırarak ılıştırın (varsa topağını ayırmak için süzgeçten geçirin). Bir yandan kazandaki üzüm suyunu devamlı karıştırırken bir yandan da unlu bulamacı içine ekleyin. Devamlı karıştırarak göz göz olana kadar, yaklaşık 1 saat kaynatın. Ateşten alın.

Cevizleri bandıracağınız bulamaç çok kaynar olmamalı, ama soğuk da olmamalıdır. Sıcak bulamacın içine hızlı hızlı ipe dizili cevizleri bandırın. Çıkarıp 10-15 dakika beklettikten sonra tekrar bandırın. Böyle bekleterek üç gömlek (toplamda üç kez) bulamaca batırın. İplerin birbirine değmemesine özen gösterin. İyice havalandırıp kuruttuktan sonra nişastaya bulayarak kış için ağzı kapalı teneke kutularda saklayın.

Niğdeliler “bandırma”, Kayserililer “köfter sucuğu” der. Güneydoğu’da “sucuk”, Karadeniz’de “köme”, Doğu’da “orcik” isimleriyle bilinir. Kuru ceviz ile de yapılabilir. İpe geçirirken kırılmaması için kuru ceviz birkaç gün suda bekletilerek yumuşatılır. Sonra ipe dizilip kurutulur. Pekmez toprağı üzümün kolay ezilmesini ve tortusunun dibe çökmesini sağlar. İplerin dizili olduğu çubuk bulamaç kazanından çıkarılırken üstünden damlayan bulamaç tencereye damlatılır. Asıldığı yerin altına da damlayan bulamacı toplamak için kaplar konur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir