Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Pekmez Tarifi

Sucuk Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Bastık Peştu Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Bastık Peştu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Bastık Peştu Tarifi

Bastık Peştu İçin Malzemeler

  • 20 kg üzüm
  • 1 su bardağı ak toprak (pekmez toprağı-havara)
  • 3 su bardağı buğday nişastası
  • 2 su bardağı un
  • Ayrıca buğday nişastası
  • 75 x 100 cm ebadında veya daha geniş bastık bezleri

Bastık Peştu Nasıl Yapılır?

Şırayı hazırlamak için üzümleri iyice yıkayıp süzün. Tanelerini çöpünden sıyırın. Ezebileceğiniz bir torbaya veya tekneye koyun. Üzerine pekmez toprağını serpiştirdikten sonra üzümleri ezin. Sıkarak suyunu çıkarın. Suyunu tülbentten süzerek geniş bir kazana alın. 15 dakika kadar kaynatıp ateşten alın. Ayrı bir yere aktarıp üzüm suyu berraklaşana kadar dinlendirin.

Üzüm suyunun üstteki berrak kısmını dikkatlice sığ bir kazana dökün. Şırayı bulandır- mamaya ve dipteki tortuyu almamaya özen gösterin. Berrak üzüm suyunun içinden 2,5 litresini bir kenara ayırın. Kazandaki üzüm suyunu kaynamaya bırakın.

Ayırdığınız 2,5 litre üzüm suyunu nişasta ve un ile topak kalmayacak şekilde karıştırın. Kaynar haldeki üzüm suyundan üzerine bir miktar ekleyip karıştırarak ılıştırın (varsa topağını ayırmak için süzgeçten geçirin). Bir yandan kazandaki üzüm suyunu devamlı karıştırırken bir yandan da unlu bulamacı içine ekleyin. Devamlı karıştırarak göz göz olana kadar, yaklaşık 1 saat kaynatın. Önceden hazırladığınız sık do- kulu, pamuklu bastık bezlerini temiz ve düz bir zemine yayın. Hazırladığınız bulamaçtan beze bir tas kadar dökün; tahta mala ile incecik yayın (veya iki kişi bezi aşağı yukarı oynatarak bulamacın her yana yayılmasını sağlayabilir). Bezler zemin üzerinde 1 gün kuruduktan sonra çamaşır asar gibi iplere asm. İyice kuruduğunda pestili ters çevirerek temiz bir çarşafın üstüne serin. Bezin arka yüzünü hafifçe ıslatın. İki kişi bezin karşılıklı uçlarını tutup kendilerine doğru çekiştirirse pestil daha kolay çıkar. Pestili yavaşça bezden sıyırıp üstüne nişasta serpiştirerek katlayın. Teneke kutularda ağzı kapalı olarak saklayın.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir