Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Türkçe Ata Yayıncılık

Bayrak Dinleme/İzleme Metni Etkinlik Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

Bayrak Dinleme/İzleme metni cevapları ve soruları, Ata Yayıncılık 6. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 121-122 (Millî Kültürümüz)

Bayrak Dinleme/İzleme Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Yayınları Sayfa 121 Cevabı

Hazırlık Çalışması

Bayrak kavramının önemiyle ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bayrağımız bizim özgürlüğümüzü ve dedelerimizin kanı ile boyandığı için İstiklal Mücadelemizi temsil eder. Bu İstiklal Mücadelesi bizim şerefimizi, canımızı kurtaran ve bizi biz olarak bugüne taşıyan, rahat ve özgür nefes almamızı sağlayan şeydir “bayrak”. Nice canlar verildi uğruna, ne yiğitler vuruldu. Bayrak çok değerlidir çünkü o bir renk ve bez değildir.

1. ETKİNLİK

a) Dinlediğiniz metinde anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını aşağıya not alınız. Bu kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin ediniz. Tahminlerinizin isabetli olup olmadığını TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

  • Cevap:

Destan
Tahminim; Önceden yaşanış efsaneler
Sözlük Anlamı; Tarih öncesinin tanrıları, tanrıçaları, yarı tanrıları ve yiğitleriyle ilgili olağanüstü olayları öyküleyici bir yöntemle ve koşuk olarak anlatan en eski bir yazınsal tür.

Süzgün
Tahminim; Baygın durmak
Sözlük Anlamı; (göz, bakış için) mahmur, baygın, işveli.

b) Anlamını öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarını birer cümle içinde kullanınız.

  • Cevap:

Destan: Kahramanlar destan yazdılar.
Süzgün: Çok süzgün bakışlı biriydi.

2. ETKİNLİK 

Bayrak şiirini dinlerken hissettiklerinizi yazınız.

  • Cevap: Bayrak şiirini dinlerken yüreğim gurur ve saygı ile doldu. Bu vatan için kanlarını canlarını veren şehitlerimizin aziz ruhu ve mücadelesi geldi aklıma. Vatanımı ne kadar sevdiğimi ve kırmızı beyaz rengin benim için ne anlam ifade ettiğini bir kez daha anladım.

3. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Yayınları Sayfa 122 Cevabı

Defterinize yazdığınız vatan, bayrak veya millet sevgisiyle ilgili şiiri okuyunuz. Ardından, okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bu şiirde şairin bayrak kavramını en güzel duygularla ifade ettiğini söyleyebilirim. Okuyanda bayrak sevgisinin arttığını ve bayrağa saygının çoğaldığını söyleyebiliriz.

4. ETKİNLİK 

Süleyman Nazif’in “Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” sözüyle ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi yazmadan önce aşağıda yer alan taslağı hazırlayınız.

  • Cevap:

Metnimin Konusu: Vatanın önemi.
Metnimin Ana Fikri: Vatanı savunmanın gerekliliği
Metnimin Giriş Bölümünde Yazacaklarım: Vatanın ne olduğunu tanıtacağım
Metnimin Gelişme Bölümünde Yazacaklarım: Vatanın bizim için değerini örneklerle anlatacağım
Metnimin Sonuç Bölümünde Yazacaklarım: Vatanı korumanın bir keyfiyet değil zorunluluk olduğunu söyleyeceğim.

“Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır” METNİ

Vatan bizim yuvamız, yaşamımız için olmazsa olmazımızdır. O olmadan bizim yaşam şansımız da olmaz, gelecek nesillerin güvenliği de. Vatanı korumak sadece bir görev değil ayrıca zorunluluktur da. Çünkü vatanımıza göz koyanlar da olabilir. İnsanlar bazen ellerindekini kaybedince kıymetini anlıyorlar. İşte vatan da öyledir. Eğer kaybedersek hepimizin ölümü gerçekleşecektir. Bu bakımdan vatanımıza dört elle sarılmalı onu her zaman korumalıyız.

Gelenek Derse Hazırlık

Defterinize en sevdiğiniz mevsimle ilgili duygularınızı ve o mevsimi neden sevdiğinizi açıklayan bir yazı yazınız.

  • Cevap: EN SEVDİĞİM MEVSİM: YAZ

Benim sen sevdiğim mevsim yazdır. Çünkü yazın rahatça arkadaşlarımla parka gider bisiklet sürebilirim. Bazen de tatile gidersek denize girerim. Ayrıca da Volkan Dayım beni yazları balık tutmaya da götürüyor. Doğanın yeniden yeşillenmesi havanın mis gibi güzel olması benim çok çok hoşuma gider. Keşke hep yaz olsa derim.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Millî Kültürümüz Sayfa 121-122 Bayrak Dinleme/İzleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
478
love
81
angry
71
clap
42
unlike
23
confused
21
happy
20
sad

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!