Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Biber Salçası Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Biber Salçası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Biber Salçası Tarifi

Biber Salçası İçin Malzemeler

  • 10 kg olgun salçalık biber (tatlı, acı veya karışık)
  • 4-5 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Yeteri kadar kaya tuzu (dövülmüş)

Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Biberleri iyice yıkayın, suyunu süzün. Sap ve çekirdek kısımlarını çıkarın, kabaca doğrayın. Gün boyu güneş alan bir yere serin. Burada kurumaya bırakın. Biberlerin eşit biçimde kuruması için birkaç saatte bir tersyüz edin.

Güneşte 1-2 gün kuruyan biberleri kıyma makinesinde incecik çekin (veya bıçakla incecik kıyın). Biberleri leğen veya tepsilere koyarak tekrar güneşe çıkarın. Her gün birkaç kez tahta bir kaşıkla karıştırın. Böylece hem üstünde sert bir kabuk oluşmasını engeller, hem de her yerini eşit biçimde kurutursunuz. Bu şekilde, güneşin sıcaklığına bağlı olarak 2-7 gün kadar kurumaya bırakın. Kıvama gelip gelmediğini anlamak için bir kaşıkla havadan bırakın. Akmadan düşüyorsa kıvamı tamam demektir. Zeytinyağı ve tuzla birlikte yoğurun. Kavanozlara doldurarak serin bir yerde saklayın.

Güney illerimizde salçayı, reçeli, pekmezi koyulaştırmak için kızgın güneşin sıcaklığından faydalanılır. Salça ateş üstünde koyulaştırılmaz, güneşe bırakılır. Salçayı güneşte kurutmak marifet ister. Arada sırada karıştırılmalıdır ki, altı üstü eşit biçimde güneşten faydalansın. Güneşin altında çok fazla kalırsa rengi koyulaşır, bordomsu olur. Oysa makbul olan salçanın kırmızı renkte olmasıdır.
Biberi ile ünlü Maraş’ta, biberi incecik kıyma işlemi kıyma makinelerinde yapılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir