Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Okulda Kantin Sırasında Yaşanan Kargaşalar Çözümü Hakkında Kısa Bir Yazı

Rahatça Sigara İçiniz Sigara Sizi Zayıflatır ve Rahatlatır Sözü ile İlgili Kompozisyon

Ana Sayfa / Kompoziyon / Bir Dava Adamı Mehmet Akif Temalı Kompozisyon

Bir Dava Adamı Mehmet Akif Temalı Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


Bir Dava Adamı Mehmet Akif Temalı Kompozisyon

Dava adamı olmak demek, savunulan dava uğruna geri kalan her şeyden vazgeçmek demektir. Dava insanı, amacı uğrunda hiç bir şekilde kendi çıkarını düşünmeyen, kendisini hizmete adamış, bütün emekleri karşılığında maddi ve manevi hiç bir çıkar beklemeyen kişi olmaktır. Bu yüzden zordur dava adamı olmak. Cesaret, kabiliyet, emek ister.

Bu yazı da böyle bir dava adamını hak ettiği değere ve saygıya kavuşturmak için yazılacaktır. Kimden mi bahsediyoruz? Hepinizin tanıdığı bir isimden, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan. O, savunduğu idealler ve dürüstlüğü hayatının merkezine koymasıyla döneminde ve günümüzde her çevreden insanın saygısını kazanmayı başarmış bir şairdir. Bir Dava Adamı Mehmet AkifOnun davası öncelikle etrafındaki herkese doğru yolu yolu gösterecek, toplumu baştan aşağı yeniden geliştirecek, ülkeyi geleceğe taşıyacak gençler yetiştirmekti. Bu yüzden işe oğlu Asım’dan başlamıştı ve “Asım’ın Nesli” diyordu o gençlere.

Onun bir diğer davası söz konusu vatan olduğunda herkesin tek amaç ve çatıda buluşmasıydı. O yüzden milletin içine ayrılıkların girmemesini savundu hep. İstiklal Marşı da yeni kurulan vatanın bütün fertlerini dizelerini Kurtuluş Savaşı Mücadelesinden alan bir şiirde toplamak için yazılmıştı. Ve dava söz konusu olduğu için marş yarışmasındaki parayı elinin tersiyle itmişti.

Kolay değil, bir yazıya sığdırmak böyle bir dava adamını. Ama şunu söyleyebiliriz ki bir millet böyle şair ve dava adamları yetiştirdikçe hiç bir güç tarafından ne yıkılır ne de parçalanabilir. Çünkü Mehmet Akif gibi insanlar davaları uğrunda canlarını seve seve verecek kişilerdir. Bize düşen böyle şairlerin şiirlerini özümsemek ve onları her zaman önderlikleriyle hatırlamak olacaktır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

5 Yorumlar

  1. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık…

  2. YAZANIN KALEMİ GÜÇLÜ

  3. güzel ama biz oğrenciyiz biraz bizim aklımızıdan yazın

  4. Çok güzel ama benlik değil kendim yaza yazacağım

  5. Aynen yha valla biraz bizlik yazın hocalar çakıyo bunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir