Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Buğday Nişastası Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Buğday Nişastası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Buğday Nişastası Tarifi

Buğday Nişastası İçin Malzemeler

  • 5 kg buğday

Buğday Nişastası Nasıl Yapılır?

Buğdayın taşını toprağını ayıklayın. Birkaç su yıkayıp süzün. Geniş bir kazana koyun. Üstünü bir karış geçecek kadar su ilave edin. Üzerine geniş bir kapak kapatın ama hava alabilmesi için kapağı aralık bırakın. Bu şekilde, suyunu her gün değiştirerek, 2-3 gün kadar bekletin. Kıvamına gelip gelmediğini anlamak için bir buğday tanesini elinizle ezin. Rahatça ezili- yorsa daha fazla bekletmenize gerek yoktur.

Daha sonra buğdayın suyunu süzün. Birkaç su yıkayıp süzün. Buğdayı hamur yoğurur gibi elinizde yoğurun veya bir değirmende çekin. Buğdayın içinin parçalanmasını sağlayın. Üzerine yeniden su ilave edin. Suda bekledikçe buğdayın özü (nişastası) dibe çökecek, kabukları ve posası suyun üstüne çıkacaktır. Alttaki buğday özünü bulandırmadan, üst kısımdaki suyu ve posayı alıp atın. Geriye sulu kıvamda beyaz bir karışım kalacak. Bunu da geniş tepsilere dökün. Toz toprak, tüy gelmeyecek yüksek bir yere, güneşin altına kurumaya çıkarın. Güneşte durdukça suyu uçacaktır.

Daha sonra kalan beyaz tozu elinizde ufalayın. İnce bir elekten geçirin. 2-3 gün daha güneşte kurutun. Temiz bir torbaya alarak serin ve havadar bir yerde muhafaza edin.

Eskiden köylerde herkes kendi nişastasını hazırlardı. Bebeklere evde yapılan nişasta ile hazırlanan mama yedirilirdi. Evde nişasta elde etmenin çok kolay başka bir yöntemi daha vardır. Kabuklu buğday öğütülür veya kırılır, pamuklu bez bir torbaya konur, sıkıca bağlanır. Bu torba içme suyuyla doldurulmuş bir kaba konur. Ertesi gün buğday çıkısından sızan nişasta suyu bulandırarak beyazlatmış olur. Bu su, nişastalı su haline gelmiştir. Nişastalı su pişirildiğinde pelteleşir. Bu pelte, üzerine pekmez gezdirilerek tatlı niyetine yenebilir veya nişastalı su istenen tatlıya katılabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir