Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Buğday Nişastası Tarifi

Buğday Nişastası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Buğday Nişastası Tarifi

Buğday Nişastası İçin Malzemeler

  • 5 kg buğday

Buğday Nişastası Nasıl Yapılır?

Buğdayın taşını toprağını ayıklayın. Birkaç su yıkayıp süzün. Geniş bir kazana koyun. Üstünü bir karış geçecek kadar su ilave edin. Üzerine geniş bir kapak kapatın ama hava alabilmesi için kapağı aralık bırakın. Bu şekilde, suyunu her gün değiştirerek, iki üç gün kadar bekletin. Kıvamına gelip gelmediğini anlamak için bir buğday tanesini elinizle ezin. Rahatça eziliyorsa daha fazla bekletmenize gerek yoktur. Daha sonra buğdayın suyunu süzün. Birkaç su yıkayıp tekrar süzün. Buğdayı hamur yoğurur gibi elinizde yoğurun veya bir değirmende çekin. Buğdayın içinin parçalanmasını sağlayın.

Üzerine yeniden su ilave edin. Suda bekledikçe buğdayın özü (nişastası) dibe çökecek, kabukları ve posası suyun üstüne çıkacaktır. Alttaki buğday özünü bulandırmadan, üst kısımdaki suyu ve posayı alıp atın. Geriye sulu kıvamda beyaz bir karışım kalacak. Bunu da geniş tepsilere dökün. Toz toprak, tüy gelmeyecek yüksek bir yere, güneşin altına kurumaya çıkarın. Güneşte durdukça suyu uçacaktır.
Daha sonra kalan beyaz tozu elinizde ufalayın. İnce bir elekten geçirin. 2-3 gün daha güneşte kurutun. Temiz bir bez torbaya alarak serin ve havadar bir yerde muhafaza edin.

Eskiden köylerde herkes kendi nişastasını hazırlardı. Bebeklere evde yapılan nişasta ile hazırlanan mama yedirilirdi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir