Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Teşrübe Tarifi

Soğanlı Ciğer Tavası Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Bumbar işkembe Dolması Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Bumbar işkembe Dolması Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Bumbar işkembe Dolması Tarifi

8 kişilik | Hazırlama süresi: 4 saat

Bumbar işkembe Dolması İçin Malzemeler

  • 1 kg dolmalık işkembe
  • 1 kg bumbar
  • 1 çay bardağı iri kaya tuzu
  • 3 soğan
  • 1 kg satır kıyması
  • ½ kg pilavlık bulgur
  • 1 çorba kaşığı biber salçası
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • 1 çorba kaşığı nane
  • Tuz

Bumbar işkembe Dolması Nasıl Yapılır?

Bumbarları temizlemek için akar suyun altında iyice yıkayın. İçinden bolca akar su geçirin. Geniş bir tencerede bol su kaynatın. İşkembeyi sayfa 35’teki gibi temizleyin. 10-15 santim eninde kare parçalara bölün. Pamuklu iple bir tarafı açık kalacak şekilde, kese biçiminde dikin. Soğanları incecik kıyın. Diğer harç malzemesi ve 2 su bardağı su ile harmanlayın. Suluca kıvamda bir harç olmalı.

İşkembelere harç doldurun. Açık ağzını iple dikin. İğne ile birkaç yerinden delin. Bumbarların ağız kısmını yarım santim içe doğru katlayarak içe alın. Doldurmaya başlayın. Doldururken siz ittirdikçe kendiliğinden içi dışına çıkacak. Bumbarı doldururken harca değmemesine özen gösterin. Bumbarları doldurduktan sonra üzerine bir avuç iri tuz serpip elinizle çırpın. Yıkayın. Bu işlemi iki üç kez tekrarlayın. Geniş bir tencereye bumbar ve işkembeleri koyun. Üzerini üç dört parmak geçecek kadar su ilave edin. Tuzunu serpin. Yaklaşık 2-2,5 saat pişirin. Bumbar ve işkembeye bıçak kolayca saplanıyorsa pişmiş demektir. Sıcak sıcak, susuz olarak servis yapın.

Bumbar, Akdeniz insanının en sevdiği yemeklerden biridir. Temiz- lenişinde ve dolduruluşundaki incelikler nedeniyle yeni nesil yapmayı pek göze alamaz. Bu tarifle birlikte sunduğumuz adım adım hazırlık fotoğraflarıyla bu muhteşem yemeğin yeniden bolca pişiri- lebileceğini ümit ediyoruz.
Bumbar çok sevildiği için nasıl hazırlanması, harcında nelerin kullanılması gerektiği de ayrı bir tartışma konusudur. Kürt usulü bumbarın harcı bol bulgurlu olur. Arap usulü bumbarda ise az pirinç ve bol et kullanılır. Bazı yörelerde ise bumbarı doldurmak için pirinç ve karaciğer tercih edilir. Kimileri bumbar tencerede suyla piştikten sonra ayrıca tereyağında kızartır; kimileri fırınlar. Bumbarın iki ucunu bağlayanlar; bumbarı bütün olarak veya parça parça pişirenler vardır.

Kalınbağırsağı temizlenmiş olarak alsanız dahi evde iyice yıkayın. Donmuş bumbar kullanacaksanız önce suda çözülmesini bekleyin.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir