Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Burdur Şiş Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Burdur Şiş Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Burdur Şiş Tarifi

4-6 kişilik | Hazırlama süresi: 30 dakika dinlendirme + 50 dakika

Burdur Şiş İçin Malzemeler

  • 1 kg kıyma (tercihen keçi kaburga yatağı etinden iki kere çekilmiş)
  • 30 gr kuyruk
  • Tuz

yanına:

  • Pide ekmek
  • Domates
  • Yeşil biber

Burdur Şiş Nasıl Yapılır?

Kıymayı kuyrukla birlikte çektirin. Geniş bir yoğurma kabına koyun, üzerine tuz serpin. İyice yumuşayana kadar uzun uzun, yaklaşık 20 dakika yoğurun. Kısa ve ince şişlerin üst kısımlarına avucunuzla bastırarak eti sıvayın. Elinizi hafifçe suya batırarak etin üzerini düzgünleştirmek üzere sıvazlayın. Yarım saat dinlendirin.

Mangalda mangal kömürü veya odun yakıp köz haline gelmesini bekleyin. Hazırladığınız şişleri sık sık çevirerek ve yağlarını pide ekmeklerine sürerek pişirin. Yağların ateşe damlamaması için pideleri sık sık yağlamak önemlidir.

Bu sırada aynı ateşte domates ve yeşil biber de közleyin. Şişlerin pişmesine yakın yağladığınız pide ekmekleri şişlerin üzerine yerleştirerek ısıtın. Daha sonra bu şekilde tabağa alın. Pideyle etin üzerine bastırarak şişleri çekin. Közlenmiş sebzelerle birlikte hemen servis yapın.

Burdur şişin malzemeleri de yapım şekli de son derece sadedir ama büyük ustalık ister. Seçilen et, ustanın kıymayı sadece tuzla yoğurması, onu incecik şişler üzerinde şekillendirmesi, tam kıvamındaki kor ateşinde pişirmesi, ince pide ekmekleri pişen etin yağıyla yağlaması seneler boyu sabır ve emekle edinilmiş marifetlerdir. Burdur’da bir yaşına kadar olan erkek keçi (çebiç) eti tercih edilir. Yörenin doğal bitki örtüsünde beslenmiş hayvanların eti, tabii ki çok lezzetli sonuç vermektedir. Evde yapmak istediğinizde hazırladığınız kıymayı ince uzun şekil vererek ızgarada veya tavada yağ içinde kızartarak pişirebilirsiniz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir