Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Burdur Tarhanası Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Burdur Tarhanası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Burdur Tarhanası Tarifi

Burdur Tarhanası İçin Malzemeler

  • 2 kg nohut
  • 6 kg domates
  • 6 kg kırmızı biber
  • 2 kg kese yoğurdu (süzme yoğurt)
  • 15 kg un
  • Tuz

Burdur Tarhanası Nasıl Yapılır?

Hamuru yoğurmadan bir gece önce nohudu ıslatın. Ertesi gün iyice yumuşayana kadar haşlayın. Suyunu süzün. Robottan veya et kıyma makinesinden geçirerek püre haline getirin. Domates ve biberi haşlayın, suyunu süzüp püre yapın. Hamuru yoğuracağınız geniş bir leğene
nohut, domates, biber pürelerini koyun. Kese yoğurdunu ve tuzunu katın. Unu azar azar ilave ederek çok katı kıvamda bir hamur yoğurun.
Hamuru çok geniş bir leğene koyun (beklediği süre içinde kabarır). Temiz bir bezle üstünü örtün. 11 veya 21 gün uyutun. Hamurun 11 veya 21 gün bekletilmesi, hane halkının damak tadına bağlıdır. 21 gün uyuyan hamur daha çok mayalanmış olur. Hamuru beklettiğiniz süre boyunca, her üç günde bir, elinizi süt veya yoğurtla ıslatarak hamuru yoğurun. Mesela, hamuru pazartesi günü yoğurduysanız, 3 gün sonra, perşembe günü tekrar yoğurmaksınız. 11 gün veya 21 gün olunca evinizin içine temiz bir çarşaf serin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Elinizde yas- sıltıp birbirine değdirmeden çarşafın üzerine yerleştirin. Sık sık tersyüz ederek iyice kurumasını bekleyin.

Hamur parçaları kuruduğunda elinizde ovuşturarak veya değirmende çektirerek irmik boyuna getirin. Ovuşturduklanızı kalburdan geçirin. Tarhanayı bez torbalara doldurun. Kuru ve havadar bir yerde muhafaza edin.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir