Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Çaşır Kavurması Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Çaşır Kavurması Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Çaşır Kavurması Tarifi

4-6 kişilik | Hazırlama süresi: 30 dakika + 30 dakika bekletme

Çaşır Kavurması İçin Malzemeler

  • ½ kg çaşır (çaşur)
  • 2-3 çorba kaşığı tereyağı
  • 4 yumurta
  • ½ çay kaşığı karabiber
  • Tuz

Çaşır Kavurması Nasıl Yapılır?

Çaşırın uç kısımlarını temizleyin. İçine çok az tuz atılmış suda haşlayın. Süzerek soğuk suya çıkarın. Acısının çıkması için ½ saat suda bekletin. İnce ince kıyın.

Geniş bir tavada tereyağında kavurun. Saldığı suyunu çektiğinde içine yumurtaları kırın. (Yumurtaları ayrı bir kapta çırptıktan sonra da otun üzerine gezdirebilirsiniz.) Çok az karıştırarak akı matlaşana kadar pişirin. Biberini serpin. Sıcak sıcak servis yapın. Erzurum ve Erzincan civarında yapılan bu yemek için salamura çaşur kullanacaksanız 1 saat kadar suda bekletip tuzunu akıtın, daha sonra pişirin.

Çaşırın kızartması da yapılır. Haşlandıktan sonra un ve yumurtaya bulanarak kızartılır.

Memleket Kokuyor Bu Otlar

Vanlı bir kadın memleketinden başka bir yerde yaşamaya başlarsa kendi yemeklerini pişire- mez. Van’ın dağlarında tepelerinde yetişen otları bulamaz. Sırım otu olmadan keledoş olmaz…

Ot yemekleri denince çoğu insanın akima Ege şehirlerinin gelmesi ülkemizi pek tanımadığımızın bir göstergesidir Karadeniz ayrı bir ot deryasıdır, Marmara, Akdeniz, Güneydoğu ayrı bir derya Ancak Doğu Anadolu hepsinden farklıdır. Otlu peynirin yapıldığı yerdir burası Tezgâhlarda ince uzun, pembe-yeşıl bir sapı görünce “aa uşkun gelmiş” diye sevmen ve bu buruk ekşi lezzeti doya doya yiyen insanların yeridir.

Tuncelili memleketinden uzakta bir çiriş tezgâhı görünce “memleket kokuyor” diye içme çeker. Bir ErzincanlI bir çayıra gittiğinde hangi ottan ne yapılacağını, hangi otun yeneceğini, ne işe yarayacağını çok iyi bilir. Karslı bez torbalar içinde özenle saklar kuruttuğu evelik otunu. Erzurumlu için aşotu yoksa ayran aşının tadı eksiktir. Reyhan olmadan Bitlis’te dolma yapılmaz.

Kürtçe ismi olup da Türkçede ismi bile olmayan otları değerlendirir Doğulu. Çaşuru, ebegü- mecini, kazayağım, madımağı, semizotunu, kengeri ve daha nicelerini kullanmayı bili

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir