Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Çaşır Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Çaşır Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Çaşır Tarifi

4-6 kişilik | Hazırlama süresi: 1 saat dinlendirme + 20 dakika

Çaşır İçin Malzemeler

  • ½ kg çaşır (çaşur)

Çaşır Nasıl Yapılır?

Çaşırın uç kısımlarını temizleyip içine çok az tuz atılmış suda haşlayın. Süzerek soğuk suya çıkarın. Acısının çıkması için 1 saat suda bekletin.Doğramadan servis tabağına alın. Uzunsa ikiye bölün. Taze çökelek veya peynirle kahvaltıda yiyin.

Erzurum’da kahvaltıda yenir. Çaşır (çaşur, çakşır) Erzurum, Erzincan, Artvin, Kars, Van yörelerinde çok sevilir. Kendine has bir rayihası vardır. Acılığının gitmesi için önceden suda haşlanır.

“Işkındır, Çaşırdır Yemiş Dediğin”

Çaşır (çaşur, çakşır, sıyabo, Latince ferula türleri), Erzurum, Erzincan, Artvin, Kars, Bayburt, Van, Malatya dağlarında yetişen, acımtırak, buruk tatta, kokulu bir yabanı bitkidir. De- reotuna benzer uzun saçakları vardır. Çaşırın sadece çok tazeleri yenir. Yaşlı olanları serttir Bölgede ilkbaharda bitkinin 10- 20 santimlik taze sürgünleri tüketilmektedir. Genellikle suda haşlanıp tuzlanarak yenilmekte ya da salamurası yapılıp kış mevsiminde peynir yerme katık olarak kullanılmaktadır. Otlu peynir yapımında da kullanılır Işkın (uşgun, ışgm, uçkun, ri- vıs, Latince Rheum Rıbes) gene Bitlis, Van, Muş, Tunceli, Erzurum, Malatya gibi Doğu illerimizde tüketilen bir bitkidir Bitkinin sap kısmının dışı soyulur, tuza banılarak yenir Buruk, ekşi bir tadı vardır Rengi yeşil, mor, kırmızı tonlar içerir. Yüksek dağlarda yetişen ışkının daha lezzetli olduğu söylenir Mayıs-hazıran aylarında yenir. Pazarlarda desteler halinde satılır. Avrupa’da kullanılan ravent (rhubarb) bitkisinin akrabasıdır.

Arapgır’de taze ışgm doğrandıktan kavrularak yumurta veya yoğurtla yenir. Bunun dışında muhaşerlı bulgurlu yemeği yapılır. Van’da kavurmalı yemeği pişirilir. Her ıkı bitkinin de şifalı olduğuna inanılır. Öğretmenlik ve müfettişlik yaptığı yıllarda Doğu Anadolu’yu gezen

Cahit Külebi’nin bir şiirinde ışkın ve çaşır şöyle geçer:

Gül dediğin orda kır çiçeğidir,
Işkındır, çaşırdır yemiş dediğin…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir