Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Çekçek Nasıl Yapılır
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Çekçek Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Çekçek Nasıl Yapılır

  • Çekçek

Çekçek İçin Malzemeler

★ 40 kg üzüm
★ 2 avuç havara
★ 1 demet südlügen
★ 6 su bardağı buğday nişastası
★ 4 su bardağı un

Çekçek Tarifi, Hazırlanışı

Üzümün taneleri çöpünden sıyrılır. Yıkanır, temiz bir torbaya konularak curun, tekne veya bir teştin içinde ayaklanır. Ayaklanırken içerisine iki avuç kadar havara tozu atılır. Havara tozu, üzümün ezilmesini kolaylaştırdığı gibi tortuların dibe çökmesini, durulmasını sağlar. Sonra sıkılarak suyu çıkartılır. Posası bir kova suya konulur. Sonra tekrar sıkılır. Çıkan sular kazana konur ve kaynatılır. Yani çürütülür. Kaynamaya başlayıp köpüklenince, taşmasını önlemek için bir tutam südlügen kaynayan üzüm suyuna batırılıp çıkarılır. Südlügen sanki onun ilacıdır. Südlügenden başka bir şeyle kabarmasını durdurmak hayli güçtür. 15 dakika kadar kaynadıktan sonra genişçe bir kaba alınarak dinlenmeye bırakılır. Böylece daha berrak üzüm suyu elde edilmeye çalışılır.

Dinlenmiş üzüm suyunun üstte kalan berrak kısmı alınarak süzülür. Buna üzüm şerbeti denir. Şerbetten 5-6 litre ayrılarak geri kalanı büyük kazanlara konularak kaynatılır. Bu kazanlara şıre kazanı denir. Şerbet şıre kazanında kaynamayı beklerken ayrı bir kapta önceden alınmış 5 litre kadar (1-2 kollu tas) soğuk şerbetin içine 6 su bardağı nişasta ile 4 su bardağı un konularak karıştırılır. Üzerine sıcak şerbetten bir tas daha eklenerek iyice karıştırılır. İnce süzekten geçirilir. Kaynamaya başlayan şerbetin içine bir yandan dökerken diğer yandan şıre küreği ile karıştırılır.

Kaynama işlemi bitince konulacak tepsi veya leğenler l çay bardağı soğuk şerbetle ıslatılır ve 5 santim kalınlığında doldurulur. 24 saat dinlendirildikten sonra tepsilerin üzerine nişasta serpilir ve ekmek tahtasının üzerine ters çevrilerek bıçakla dilimlenir. Nişastaya bulanır ve temiz bir bezin üzerinde güneşe verilerek kurutulur. Güneşin sıcaklığına bağlı olarak 3-10 gün arasında kurur. Çok kurutulursa sert olup az kurutulduğunda içi ham kaldığından fazla dayanıklı olmaz, çabuk küflenir. İçini kırıp kuruluğunu kontrol etmek en doğru yoldur. Kurutulma işlemi bitince bir yere toplanır ve üzeri bezle örtülür. Buna Tenge yatırmak (tere yatırmah) denir. 10-12 saat tere yatırılsa yeterlidir. Terden sonra üzeri açılır, tekrar serilerek havalandırılır. Üzerindeki ter ya da ıslaklık gidinceye kadar, takriben l gün kadar havalandırıldıktan sonra üzerine biraz nişasta serpilerek saklanır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir