Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Tahin Pekmez Nasıl Yapılır

Ayva Hoşafı Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Çevirme Tatlısı Beyaz Reçel Tarifi

Çevirme Tatlısı Beyaz Reçel TarifiÇevirme Tatlısı Beyaz Reçel Tarifi

40-50 kişilik | Hazırlama süresi: 1 saat

Çevirme Tatlısı Beyaz Reçel İçin Malzemeler

  • 1 kg şeker
  • ½ limon
  • 1 litre su
  • 200 gr kaymak (isteğe göre)

Çevirme Tatlısı Beyaz Reçel Nasıl Yapılır?

Şekerle suyu bakır bir tencereye koyun. İçine limon suyunu sıkın, kıvamı koyulaşana kadar kaynatın. Arada sırada kıvamını kontrol edin. Porselen tabağa damlattığınız bir damla şerbet dağılmadan top gibi kalıyorsa kıvamı tamamdır. Ateşten alıp hafif ılınmaya bırakın. Hafif ılındığında uzun saplı bir tahta kaşık kullanarak hep aynı yöne doğru kuvvetlice karıştırmaya başlayın. Karıştırırken tencerenin hareket etmemesi gerekir. Bu nedenle ya tek elinizle tencereye iyice bastırın ya da birinden yardım alın. Karıştırma işlemim 10-15 dakika sürdürün, şurubun şeffaflığını kaybedip beyazlaşmaya başladığını göreceksiniz. Karıştırmayı sürdürün. Tatlınız krema kıvamından çıkıp katılaştığında içine kaymağı katın, biraz daha çevirin. Cam veya porselen kâselere paylaştırıp buzdolabında iyice soğutun.

Servis yapmak için misafirlere tatlı kaşıkları ve buzlu su verin. Çevirme tatlısından bir kaşık alınıp buzlu suyla içilir. Kimi zaman da 1 tatlı kaşığı çevirme tatlısı suyun içinde servis yapılır. Çevirme tatlısı, eskiden İstanbul’da misafirlere ikram edilen bir tatlıydı. Özellikle Rum ve Ermenilerin isim yortularında, söz ve nişanlarında hazırlanır, hanımların ustalığını gösterirdi. Tatlının kıvamını tutturmak gerçekten de ustalık ister. İçinde çay kaşıkları, birer bardak su ve çevirme tatlısı bulunan bir tepsi tek tek misafirlere gezdirilir; herkes birer kaşık çevirme tatlısı ve birer bardak su alırdı.

Çevirme tatlısı sadece şeker, su ve limon suyu ile yapılabilir. Tatlandırmak için kaymak yerine dövülmüş damla sakızı, bergamut, portakal veya limon rendesi kullanılabilir. Günümüzde Çeşme civarında satılan mat beyaz renkli “sakız reçeli” de aslında sakız aromalı bir çeşit çevirme tatlısıdır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!