Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Ceviz Reçeli Ceviz Macunu Tarifi

Ceviz Reçeli Ceviz Macunu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Ceviz Reçeli Ceviz Macunu Tarifi

Ceviz Reçeli Ceviz Macunu İçin Malzemeler

  • 50 adet yeşil ceviz (olgunlaşmamış)
  • Kireç suyu (sayfa 380)
  • 1,5 kg şeker
  • 8 su bardağı su
  • ½ limonun suyu
  • 7-8 diş karanfil

Ceviz Reçeli Ceviz Macunu Nasıl Yapılır?

Yeşil cevizlerin kabuğunu çok ince bir tabaka halinde soyun. İki tarafından bıçakla üçgen şeklinde çıtlatın. Acısının çıkması için üzerini geçecek kadar suya koyun. Her gün suyunu değiştirerek bir hafta bekletin. Cevizleri kireç suyuna basın, 2 saat bekletin. Daha sonra iyice yıkayıp süzün.

Cevizleri üstünü geçecek kadar suyla bir tencereye koyun. Bir taşım kaynatın. Bu suyu dökün. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ta ki, ceviz iyice yumuşasın. Batırdığınız kürdandan düşüyorsa yeteri kadar pişmiş demektir. Cevizi süzün.

Ayrı bir tencerede şekerle suyu 10 dakika kaynatarak şerbeti hazırlayın. Yumuşamış cevizleri şerbete atın. Kısık ateşte 1 saat kadar kaynayıp reçel kıvamını alınca limon suyunu ve karanfili ekleyin. Bir taşım daha kaynatıp ateşten alın.

Ceviz reçeli tatlı niyetine yenir. Hatay ve Kıbrıs’ta çok yaygındır. Kıbrıs’ta ceviz macunu denir; ikramı da çok ilginçtir. Ceviz macunu su dolu bardaklar ve çatallarla kâse içinde tepsiye konur. Misafirlere tepsi uzatılır. Çatalla bir ceviz macunu alınır, bir bardak su içilir. Bu reçelin hazırlanması sanattır. Bu konunun uzmanları her gün suyunu değiştirerek 4 hafta suda bekletebilmektedir. Cevizi şerbete koyduktan sonra 15 dakika kaynatıp bir gece bekleten, reçel kıvam alana kadar bu işlemi tekrarlayanlar vardır.
Mayıs sonu, haziran başı gibi yeşil cevizler reçel için toplanabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir