Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları / Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Günsu TÜZÜN tarafından 163 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Ebru YÜCESAN tarafından yapılmış.

Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Aşağıda verilen karikatürleri inceleyerek karikatürün altındaki soruları yanıtlayınız.

1. Size göre karikatürlerde demokratik vatandaşın hangi özelliklerine vurgu yapılmaktadır? Demokratik bir vatandaşın başka hangi özelliklere sahip olması gerekir?

 • Cevap:  Demokratik bir vatandaş;• Etkin davranabilen,

  • Sorumluluk sahibi,

  • Eşitlikçi,

  • Sosyal adaletçi,

  • Hak ve özgürlüklere saygılı,

  • İnsanı ilgilendiren her alandaki etkinliklere katılımcı,

  • Bütün faaliyetleri zorlamayla, telkinle veya görev duygusuyla değil, demokratik davranış biçimini benimseyerek yapan özelliklere sahiptir.

2. Demokratik vatandaşlık bilincine sahip vatandaşların, demokratik sürecin işleyişine herhangi bir katkısı olur mu? Tartışınız.

 • Cevap: Demokrasinin ve insan haklarının sağlıklı bir biçimde işlemesi, demokratik ortamın oluşması ve yerleşmesi demokratik vatandaşlar sayesinde olacaktır. Özellikle demokratik davranış biçimini içselleştirmiş olma son derece önemlidir. Demokratik tutum ve ilkeleri özümsemiş birey, devlete ve topluma olan sorumluluklarının bilincindedir; toplumla ilgili gelişmelerde etkin rol oynar. Örneğin, uğradığı haksızlık nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkını arayanların etkin vatandaşlar olduğu söylenebilir.
33
like
12
love
5
haha
4
wow
3
sad
7
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir